Fašismus znovu ožívá, lituje slavný režisér Evropu

04.05.2016 10:45

Uznávaný polský režisér Andrzej Wajda poskytl rozhovor německému týdeníku Die Welt. Mimo jiné v něm přirovnává současný vývoj v Polsku k období před rokem 1989. Devadesátiletý tvůrce mimořádně úspěšných filmů Katyň, Člověk ze železa nebo Popel a démant se dle svých slov také obává návratu fašismu.

Fašismus znovu ožívá, lituje slavný režisér Evropu
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Wajda tvrdí, že v Polsku opět vládne jedna strana, jejíž členové určují běh dějin. „Nezáleží přitom, jestli ti lidé mají potřebnou kvalifikaci. Opět záleží především na stranické příslušnosti. Pro takové Polsko jsem v dobách komunismu nebojoval,“ zlobí se letos devadesátiletý režisér, který je považován za jednoho z nejvlivnějších filmových tvůrců východní Evropy. Na druhou stranu Wajda připouští, že ne vše je nyní v Polsku tak špatné jako za komunismu. „Nicméně vláda jedné strany tyto doby hodně připomíná.“

Současná Evropa podle Wajdy není Evropou, kterou si on a další ideově spříznění jedinci představovali. „Celý kontinent se pohybuje směrem ke krajní pravici. Fašismus znovu ožívá,“ obává se Wajda, jenž je i ve svých letech stále aktivně činný a jeho poslední film Powidoki se objeví v kinech v letošním roce. Wajda se rovněž vyjadřuje k aféře spojené s bývalým vůdcem Solidarity Lechem Walesou, který je obviňován ze spolupráce s polskou tajnou policií.

Celé znění rozhovoru v němčině máte k dispozici ZDE.

„Současná konzervativní vláda se snaží pozměnit historii a zdiskreditovat roli Solidarity i Walesy osobně. Já jsem u toho přitom osobně byl a vím, jakou roli v celém procesu Walesa hrál. Pokusy o jeho diskreditaci jsou pro mě osobně nepřijatelné. On výrazně napomohl k vytvoření nového politického systému, aniž by došlo ke krvavému povstání,“ konstatuje Wajda a dodává, že Walesovi stále důvěřuje. „On stál fakticky úplně sám proti kruté státní moci a měl odpovědnost za rodinu. Navíc neexistuje žádný důkaz, že by jeho podpis měl nějaké neblahé důsledky.“

Wajda v současné době přemýšlí o natáčení dalšího filmu. „Klíčové je najít nějaké nosné téma. Myslím, že aktuálně jím je rozdělené Polsko. Byly postaveny neprostupné zdi dokonce mezi rodinnými příslušníky. Proč nemohou vzájemně komunikovat? Rozdělené rodiny symbolizují rozdělení naší země v důsledku odlišných názorů na politiku,“ uvádí Wajda a obává se, že pokud zůstane současná vláda delší dobu u moci, možná se opět ke slovu dostane cenzura. „Na druhou stranu také musím objektivně poznamenat, že ne vždy je nutné se obávat nejhoršího.“

Po pádu komunismu na sebe Wajda z uměleckého pohledu upozornil zejména filmem Katyň z roku 2007, jehož hlavním tématem bylo zavraždění přes dvacet tisíc polských zajatců sovětskými vojáky. V katyňském lese mimo jiné tehdy zemřel i Wajdův otec. „Na filmové premiéře v Berlíně jsem se setkal s kancléřkou Merkelovou, která film velmi chválila. Za důležitější však považuji, že jej vysílala dvakrát i ruská televize. Film tedy vidělo několik milionů Rusů. Mnozí z nich totiž do té doby věřili sovětské propagandě, která za strůjce masakru vždy označovala Němce,“ uzavírá Wajda. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volební plakáty v arabštině. V Německu. Útok a velký povyk

10:22 Volební plakáty v arabštině. V Německu. Útok a velký povyk

V německém Lipsku proběhnou v červnu vedle voleb do Evropského parlamentu také komunální volby. A CD…