Francie odsoudila dva české občany. Pašovali uprchlíky u Calais

17.02.2017 7:48

Dva lidé z Česka byli v loňském roce v zahraničí odsouzeni za pašování uprchlíků. Informoval o tom web Českého rozhlasu.

Francie odsoudila dva české občany. Pašovali uprchlíky u Calais
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Podle něj k oběma případům došlo ve Francii na severozápadě země, poblíž přístavu Calais. Podle tamních úřadů pomáhali běžencům, kteří zřejmě mířili do Velké Británie, při překročení hranic schengenského prostoru.

„V roce 2016 byl náš zastupitelský úřad informován ze strany francouzských úřadů o dvou případech pomoci při nezákonném překračování francouzských hranic, resp. hranic schengenského prostoru. Jeden případ se stal na jaře a druhý v létě loňského roku. Oba případy byly řešeny jako trestný čin, za který byl uložen trest odnětí svobody,“ uvedl pro web Českého rozhlasu vyslanec z české ambasády v Paříži Daniel Volf.

  • Celý text je ZDE

Oba případy řešil Soud vyšší instance v Boulogne-sur-Mer, do jehož územní působnosti spadá také přístav Calais. Poblíž města vyrostl během uprchlické krize tábor přezdívaný Džungle, kde přebývaly tisíce běženců. Francouzské úřady ho loni na podzim evakuovaly a uprchlíky rozvezly na různá místa země.

Za jakých okolností francouzské orgány české pašeráky zadržely, či jak početnou skupinu běženců převáděli, není podle webu jasné. S ohledem na ochranu osobních údajů nechtějí tuzemské úřady podrobnosti komentovat. S rodinami odsouzených v kontaktu česká diplomacie není, nepožádaly prý o žádnou asistenci.

„U obou případů jsme od francouzských orgánů obdrželi osobní údaje, den zadržení, právní kvalifikaci a údaj o tom, ve kterém vězeňském zařízení se dotyčná osoba nachází. Nejsme ale oprávněni tyto údaje sdělovat dále,“ vysvětlil Volf.

Francouzské orgány podle něj na základě bilaterální smlouvy informují zastupitelský úřad o trestné činnosti českých občanů pouze v případě, kdy skončí za mřížemi. „Nemáme tedy k dispozici statistické údaje o případech, které mohly být řešeny jako přestupek nebo jako trestný čin, kdy pachatel nebyl vzat do vazby a nebyl mu uložen trest odnětí svobody,“ citoval Volfa web ČRo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…