Havel byl filosoficky myslící státník, říká gruzínský exprezident Ševardnadze

22.12.2011 17:14

Zatímco z Ruska se na zítřejší pohřeb Václava Havla nechystá ani prezident Medvěděv, ani premiér Putin, ze sousední Gruzie dorazí hned dva nejvyšší představitelé státu - současný prezident Michail Saakašvili a jeho předchůdce v úřadě Eduard Ševardnadze. Druhý jmenovaný na Havla se smutkem vzpomíná a říká, že Gruzínci si Havla velmi váží za to, že se jich zastal ve válce s Ruskem v roce 2008. Za zmínku stojí, že prezident Klaus v témže konfliktu Gruzii odsoudil.

Havel byl filosoficky myslící státník, říká gruzínský exprezident Ševardnadze
Foto: rep
Popisek: K úmrtí Václava Havla

Gruzie je zemí, kde se narodil Stalin. V těchto dnech tam však na nedávno zesnulého Václava Havla nahlížejí mnohem přátelštěji než u nesrovnatelně většího souseda Gruzie, v Rusku. Zatímco ruský prezident Medveděv zaslal pouze oficiální vyjádření soustrasti prostřednictvím ruské ambasády a na Havlův pohřeb se v žádném případě nechystá ani on, ani premiér Putin, tak z Gruzie na zítřejší smutný obřad přijedou hned dva nejvýznamnější představitelé státu – současný prezident Michail Saakašvili a jeho předchůdce v úřadě Eduard Ševardnadze, v naší zemi dobře známý jako bývalý sovětský ministr zahraničí.  Rozhovor s právě se Ševardnadzem přináší server Aktuálně.cz.

Rusko-gruzínská válka: Klaus versus Havel

Když v létě 2008 došlo k rusko–gruzínské válce, Havel se naprosto jednoznačně postavil za Gruzii., spolu s ním tak učinila česká vláda v čele s Mirkem Topolánkem (ODS). Za zmínku stojí, že prezident Klaus se postavil proti Gruzii.

"Když medvěd přepadne trpaslíka, aby se to aspoň vědělo a řeklo. Že trpaslík provedl chybné kroky, může být pravda, ale je třeba říct, kdo je ten hlavní agresor," prohlásil Václav Havel v roce 2008. Ševarnadze si ho za tato slova váží a není sám. V Gruzii se prý Havel těší velké úctě.  

Sledujeme téma Skon Václava Havla

„Zpráva o smrti Václava Havla mnou hluboce otřásla. Protože to je velká ztráta nejen pro český národ, ale i pro celý demokratický svět,“ prohlásil exprezident. Podle Ševarnadzeho byl Havel jediným disidentem, který jako prezident splnil očekávání světové veřejnosti, ale i samotného českého národa.

Bývalý sovětský ministr zahraničí se prý s Havlem setkal víckrát, ale v paměti umu utkvělo především setkání z roku 1994, kdy se Ševardnadze zastavil v Praze na pár hodin při cestě na návštěvu do USA. Při této příležitosti s Havlem dlouze debatovali a na Ševardnadzeho udělal Havel dojem coby filosoficky myslící státník.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…