Hnutí STAN přichází s návrhem, který prý pomůže dlužníkům i věřitelům

20.03.2018 12:51

Starostové a nezávislí budou ve Sněmovně navrhovat, aby obce lidem procházejícím procesem oddlužení mohly nabízet veřejně prospěšné práce. Novinářům dnes zástupci STAN řekli, že by to pomohlo obcím, ale také dlužníkům a věřitelům. TOP 09 chce v předpisu zachovat princip, že dlužník musí zaplatit alespoň část svých závazků, hovoří o snížení současné hranice na 10 až 15 procent. Pozměňovací návrhy slibují i lidovci.

Hnutí STAN přichází s návrhem, který prý pomůže dlužníkům i věřitelům
Foto: STAN
Popisek: STAN

Vládní novela počítá s tím, že by lidé mohli vstoupit bez ohledu na výši svých závazků. Proces by trval tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Předloha by odstranila nynější vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit během pěti let aspoň 30 procent svých dluhů. Hranice by nebyla stanovena.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že by strana uvažovala o stanovení hranice mezi 10 a 15 procenty, jejichž splacení by umožnilo vstup do úplného oddlužení. „Považuji za prospěšné snížit hranici, ale aspoň nějakou v zákonu nechat,“ řekl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Představitelé strany zdůrazňovali, že dluhy se mají platit, zároveň kritizovali, že lidé jsou často v tíživé situaci z velké části kvůli drobným dluhům.

Šéf poslanců STAN Jan Farský řekl, že pozměňovací návrh Starostů by měl do procesu zapojit obce. „Obce jsou připraveny dodat v rámci veřejně prospěšných prací dostatek pozic, aby tam, kde člověk chce projít dlouhým oddlužením, mohl pracovat pro společnost aspoň v této oblasti,“ uvedl. Obce by podle něj podaly pomocnou ruku státu a občanům, samy by z toho profitovaly stejně jako věřitelé zapojení do insolvenčního řízení.

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) novinářům řekl, že lidovci přijdou s pozměňovacími návrhy, které by upravily některé parametry, například komu a za jakých podmínek by bylo oddlužení povoleno. „Věříme, že ve druhém čtení dojde k řadě úprav, které povedou k tomu, že bude (zákon) funkční,“ řekl novinářům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …