Írán už dokázal mírovou povahu svého jaderného programu, myslí si diplomat Ali Akbar Jokar

06.07.2015 21:06

Iránský chargé d'affaires (označení pro diplomata, pozn. red.) v Praze, Ali Akbar Jokar popsal pro Parlamentní listy jednání o jaderném programu mezi Íránem a mezinárodní mírovou spoluprací 5+1.

Írán už dokázal mírovou povahu svého jaderného programu, myslí si diplomat Ali Akbar Jokar
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Akbar Jokar tak učinil na základě jednání, které v těchto dnech probíhá. Jeho cílem je dosáhnout komplexní dohody o íránském jaderném programu, který má velký význam pro mezinárodní vztahy. „Důležitým aspektem při těchto rozhovorech je politická vůle, která se v posledních dvaceti měsících projevila na obou stranách,“ píše íránský diplomat působící v Česku.

Ten uvádí, že íránský mírový jaderný program byl zahájen v roce 1979, ještě před islámskou revolucí, přičemž vznikl na základě spolupráce se Západem, včetně Spojených států. Po vítězství Islámské revoluce ale podle něj západní státy přestaly dodržovat dohodnuté podmínky o spolupráci. „Tato skutečnost donutila Írán, aby využil svůj domácí vědecký potenciál k využití této vědy pro nevojenské účely, výrobu energie, v medicíně a zemědělství,“ sděluje Akbar Jokar, podle kterého sehrála velkou roli spolupráce Íránu s MAAE.

Celý text íránského diplomata je k přečtení ZDE.

„Není žádným tajemstvím, proč otázka Íránu je považována za fiktivní krizi,“ vysvětluje s tím, že některé země a politické skupiny v této oblasti sledují svůj politický a ekonomický prospěch. Íránská islámská republika podle něj ale dokázala mírovou povahu svého jaderného programu a nejvyšší politické a duchovní orgány země prý ukázaly světu, že využití jaderné vědy pro vojenské účely není přijatelné.

Podle íránského diplomata nyní pět států Rady bezpečnosti s Německem řeší otázku, zda podepsat dohodu a tím údajně pomoci mezinárodní Organizaci pro jadernou bezpečnost nebo promeškat tuto možnost a dát příležitost extremistům. „V prvním případě posílíme kulturu dialogu v mezinárodních vztazích, což pomůže oživit situaci vztahů mezi Íránem a Evropou,“ myslí si chargé d'affaires s tím, že to pomůže i v boji proti terorismu a extremismu v regionu i ve světě. „Podepsáním dohody se otevřou dveře pro bilaterální spolupráci s evropskými zeměmi,“ zakončuje Akbar  Jokar své prohlášení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…