Íránci dnes volí nový parlament. K prosazení reforem je zapotřebí silnější zastoupení reformistů

26. 2. 2016 8:51

V Íránu dnes probíhají parlamentní volby, první volby od zvolení současného reformně naladěného prezidenta Rúháního a první od konce západních sankcí. O situaci v islámské republice v den voleb píší dnešní Lidové noviny. Poukazují na to, že prezident Rúhání potřebuje ke svým reformám parlament, který nebude jeho program blokovat. A samotní reformisté doufají, že i přes čistku v kandidátkách tentokrát uspějí.

Íránci dnes volí nový parlament. K prosazení reforem je zapotřebí silnější zastoupení reformistů
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání

Íránci ovšem dnes nebudou rozhodovat jen o složení 290členného parlamentu, ale i o takzvané Radě expertů, která má za úkol mimo jiné i vybírat nejvyššího vůdce země.

Vzhledem k tomu, že ajatolláhovi Alímu Chameneímu je už 76 let a Rada expertů, složená z 88 kleriků, má osmileté volební období, mohou jeho nástupce vybírat její členové zvolení právě v těchto volbách.

K reformám potřebuje prezident parlament, který ho nebude blokovat

Po uvolnění ekonomických sankcí se nyní čeká, zda bude následovat politika ekonomických i společenských reforem, které Rúhání sliboval. K tomu ale potřebuje parlament, který nebude jeho politiku blokovat.

Nyní mají reformisté jen pár desítek křesel a doufají, že jim volby přinesou podstatně silnější zastoupení. Ve prospěch reformistů, nebo alespoň umírněných konzervativních kandidátů se vyslovili i dva bývalí prezidenti Chátamí a Rafsandžání, kteří vyzvali Íránce k účasti ve volbách.

Dělení na konzervativce a reformisty ale není tak jednoznačné, jak ho někdy média líčí. Na kandidátce reformistů figurují i některé osobnosti, které sice kritizují věznění stoupenců reformního politika Músávího, v náboženských nebo sociálních otázkách jsou ale na západní poměry konzervativní.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…