Je to špatné, pane Dalíku. Dokument z Rakouska prý silně pomáhá obžalobě

03.07.2014 8:01

Obhajobu Marka Dalíka ve věci žádosti o úplatek od rakouských zbrojařů z firmy Steyr maří dokumenty, které soudu dodali rakouští vyšetřovatelé. Píší o tom Lidové noviny, podle kterých se u soudu objevilo memorandum popisující jednání z pohledu rakouské strany. V podstatě se jedná o rekapitulaci vyjednávání s českou vládou, které tak přináší zajímavou konfrontaci s Dalíkovou verzí případu.

Je to špatné, pane Dalíku. Dokument z Rakouska prý silně pomáhá obžalobě
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Druhý den procesu probíhal v nepřítomnosti samotného Dalíka, obviněného, že požadoval úplatek 480 milionů korun za slib přesvědčení premiéra, které ovšem nemohl zajistit. Zásadním okamžikem dne proto bylo především čtení dokumentů, které soudu dodali spolupracující vyšetřovatelé z Rakouska.

Mezi nimi mělo být i memorandum, popisující celou historii zakázky na obrněnce Pandur pro českou armádu. Právě v jejím rámci si Dalík měl říci o astronomický úplatek. Autorem memoranda byl Stephan Szïcs, manažer firmy Steyr a jeden z klíčových svědků případu.

V jeho memorandu si lze mimo jiné přečíst poznámku, že 16. ledna 2008 měl být osloven osobou blízkou českému premiérovi „ohledně neetických plateb, aby byl zajištěn program v České republice“.

Z dokumentu dále vyplývá, že Rakušané brali Dalíkovy požadavky velmi vážně, neboť se obávali, že pokud blízké osobě českého premiéra nevyhoví, získá zakázku konkurence. O tom svědčí i to, že hned týden po klíčové schůzce v pražské restauraci U Malířů, kde si Dalík o úplatek měl říci, se zástupci Steyru sešli s izraelským zbrojařem Lovou Drodim.

Ten zastupoval svou firmu Rafael, která na zakázce s Rakušany významně spolupracovala. Vystupovala jako subdodavatel střeleckých věží, které představovaly až čtyřicet procent ceny Panduru, takže i ona sdílela obavy o další osud zakázky. Tématem schůzky bylo především to, jak se firmy „podělí“ o případné úplatky Dalíkovi.

Premiérův blízký poradce požadoval tři splátky po šesti milionech eur. Izraelský zbrojař proto dle memoranda manažera Szücse Rakušanům nabízel, že by případně mohl zaplatit třetí splátku. Sám Drodi však nyní tvrdí, že o úplatcích nic nevěděl a dozvěděl se o nich až z médií.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …