Když žena odepře sex, zmlaťte ji. Teď to může stát v zákoně

01.06.2016 12:48

Občas světem jako kuriozita prošumí úvahy muslimských učenců, že je třeba vychovávat manželku bitím či odepřením společného lože. Nyní však podobný nápad získal podobu seriózní a vážně míněné zákonodárné předlohy. Pokud ji poslanci v Pákistánu přijmou, bude v této zemi legalizováno domácí násilí.

Když žena odepře sex, zmlaťte ji. Teď to může stát v zákoně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vídeňské islámské centrum

Pokud je žena vzpurná, bouří se a neakceptuje vůli manžela, měla by být potrestána. Efektivním trestem je v tomto případě bití, je však třeba, aby bylo „mírné“. To navrhuje předloha zákona, která dorazila do parlamentu Pákistánu. Co znamená „mírné bití“, však již v zákoně specifikováno není. Jedna z největších muslimských zemí světa by mohla mít garantované právo na domácí násilí díky Radě pro islámskou ideologii, vlivnému sboru učenců, který již několikrát zaujal svými ultrakonzervativními iniciativami.

Zákon neřeší jen samotné bití, ale i jeho příčiny. Za důvod ospravedlňující výchovné fyzické tresty jmenuje například to, že se žena nedrží manželových přání ohledně jejího oblékání, stýká se bez jeho souhlasu s cizími lidmi a nebo hovoří na veřejnosti příliš nahlas – tedy tak, že ji mohou zaslechnout kolemjdoucí, což islám nepřipouští. Důvodem pro trest je také to, že žena „bez přijatelného náboženského důvodu odmítne sex“.

Zákon ve své komplexnosti řeší i důsledky „trestu“. Říká například, že se žena chová „neislámsky“, když na bití místo polepšení reaguje tím, že opustí manžela a uchýlí se do útulku pro týrané ženy.

Návrh v Pákistánu, který jinak nepatří k nejkonzervativnějším muslimským zemím, vyvolal odpor. Tamní Komise pro lidská práva na něj reagovala výzvou: „Rozpusťte tu radu fanatiků!“ Zákon však doposud poslanci projednán nebyl.

Rada pro islámskou ideologii vznikla v Pákistánu v roce 1961 jako poradní orgán vojenské vlády pro náboženské záležitosti. Postupně se ale dvacetičlenný orgán stal ultrakonzervativní skupinou propagující doslovné chápání Koránu. Na svém kontě má řadu pozoruhodných nápadů, například názor, že parlamentní demokracie by měla být zrušena, protože je v rozporu s duchem islámu. Ten sice neprošel, ale větší úspěch měla Rada se zákonem o rouhání. Rada setrvale prosazuje snížení minimálního věku pro uzavření manželství, opakovaně deklarovala jako svůj ideál dvanáct let u mužů a devět let u žen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…