Lékaři bez hranic se nezúčastní humanitárního summitu v Turecku. Zde je důvod

05.05.2016 20:25

Na konci května se bude v tureckém hlavním městě Istanbulu odehrávat Světový humanitární summit (WHS). Ten letošní však bude zlomový. Jedna z největších a nejznámějších humanitárních organizací, Lékaři bez hranic (MSF), totiž oznámila, že se neúčastní. Nemá to podle nich totiž význam. Informuje The Guardian.

Lékaři bez hranic se nezúčastní humanitárního summitu v Turecku. Zde je důvod
Foto: OSN
Popisek: OSN

Podle MSF je summit jen „fíkovým listem dobrých záměrů“, který má za úkol všechny ujistit, že je všechno v pořádku, žádnou velkou akci však na pomoc těm nejohroženějším lidem na světě nepodnikne.

Mnozí však istanbulský summit vidí jako možnost k ukončení „největší humanitární krize našeho života“.

Očekává se, že se jej zúčastní na pět tisíc lidí včetně osobností politického i obchodního sektoru, humanitárních a neziskových organizací. Cílem je „znovu inspirovat a oživit oddanost lidstvu a obecnosti humanitárních principů“.

MSF však v summit již zcela oficiálně nevěří a vnímají ho jen jako zástěrku, která má světu ukázat, že to s ním mezinárodní společenství myslí dobře, rozhodně však ale nedosáhne těch cílů, které si na summitu stanoví.

„Již nadále ani nedoufáme, že se na WHS budou projednávat slabiny humanitárních aktivit a nouzových reakcí, obzvlášť v oblastech konfliktů nebo během epidemických situací,“ stojí v prohlášení MSF. Místo toho se totiž WHS jen pokouší udělat z humanitární pomoci širší agendu, aniž by však lpěli na povinnostech a standardech státu dodržovat jejich závazky.

MSF se velmi ostře vyjádřilo na adresu mezinárodní komunity, která podle nich naprosto nerespektuje humanitární právo vzhledem k tomu, kolik nemocnic MSF se stalo terčem útoků ze všech stran konfliktů. MSF ani nevěří, že by se diskutující na summitu k tomuto tématu vůbec dostali.

„Vzhledem k pokračujícímu šokujícímu porušování mezinárodních humanitárních zákonů a uprchlických práv účastníci WHS budou dotlačeni ke konsenzu ohledně nespecifikovaných, dobrých záměrů ve snaze ‚dostát normám‘ a ‚ukončit potřeby‘,“ stojí dále v prohlášení. „Ze summitu se stal fíkový list dobrých záměrů, který umožňuje, aby tyto systémová narušení, navíc ze strany států, byla zcela ignorována.“

MSF vidí problém především v tom, že se k tomuto konsenzu budou muset zavázat všichni účastníci, tedy neziskové organizace, státy, organizace OSN a mnozí další, čímž se minimalizuje odpovědnost vlád jednotlivých zemí za jejich dodržování. Navíc půjde o zcela nezávazná prohlášení.

Podle MSF totiž tato prohlášení nijak neřeší situaci, které je organizace vystavena v Sýrii, Afghánistánu, Jemenu či například Jižním Súdánu, ani nijak nepomůže uprchlíkům, kteří jsou v Řecku, Turecku, Makedonii či Austrálii. WHS považují takřka za pokrytecký a především nefunkční.

Přesto OSN minulý týden přijala rezoluci, jejímž cílem je ochránit nemocnice a jejich pracovníky před nebezpečím, které vyplývá z množících se útoků na zdravotnická zařízení. Učinila tak poté, co se nemocnice v Aleppu stala terčem náletů, při kterých zahynulo 55 lidí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…