Lidé v Brně protestovali proti projektu na integraci migrantů

07.03.2017 9:46

Asi třicet lidí přišlo dnes na brněnské zastupitelstvo protestovat proti projektu města na začlenění migrantů do společnosti. Pomoct tomu má speciální tým pracovníků s jazykovými znalostmi, který má asistovat veřejným institucím ve styku s cizinci. Podle hnutí Slušní lidé by měli takovou práci zastávat pracovníci úřadů a pomáhat jim asistenti nevládních neziskových organizací a město by mělo peníze na projekt využít pro vlastní občany. Zprávu přinesla ČTK.

Lidé v Brně protestovali proti projektu na integraci migrantů
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Vedení Brna schválilo přípravu projektu za deset milionů korun už v lednu. Skoro šest milionů chce město získat z dotací, čtyři miliony dá partner projektu, společnost SocioFactor, která bude zodpovídat za vzdělávací a odborné aktivity. Pracovníci budou asistovat zaměstnancům samosprávy a dalších veřejných institucí, jako jsou zdravotnická, sociální nebo školská zařízení, ve styku s cizinci. Budou také vykonávat terénní práce v cizineckých komunitách, informovat cizince o životě a pravidlech české společnosti a spolupracovat s policií, úřady a neziskovými organizacemi.

K zastupitelům promluvil zastupitel Jihomoravského kraje Jan Hrnčíř (SPD-SPO). „Projekt oprávněně budí obavy lidí a je s podivem, že pro vás není varováním situace v západní Evropě,“ řekl Hrnčíř. Chtěl tak poukázat na problémy západních zemí s migranty a na teroristické útoky a vyzval ke zrušení projektu.

Podle protestujících by měl úřad k práci s cizinci vyškolit své zaměstnance a nepoužívat k tomu speciální tým zaškolený agenturou. „Vedení lidí s koordinátorem za zády a různé zaškolování agenturou rozhodně nepřinese kladné výsledky stanoveného cíle. Je jich totiž těžké dosáhnout i s kvalifikovaným, studovaným a dávno integrovaným cizineckým personálem. Pokud pracovník úřadu neví, jak jednat s cizincem, je to chyba úřadu,“ stojí v prohlášení hnutí Slušní lidé.

Podle statistických dat ministerstva vnitra žilo ke konci roku 2016 na území Brna na základě povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu přes 1000 lidí z arabsky mluvících zemí, skoro 9500 rusky mluvících lidí včetně Ukrajinců, téměř 3000 Vietnamců a tisícovka lidí z Rumunska a Moldavska.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …