Ministr Stropnický zbavil mlčenlivosti důstojníky v kauze Nagyová

06.01.2015 14:46

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zprostil mlčenlivosti tři důstojníky obžalované v kauze Jany Nagyové (nyní Nečasové) a zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). ČTK o tom dnes informovala Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva. Soud kvůli žádosti o rozšíření zbavení mlčenlivosti loni v listopadu odročil hlavní líčení. Projednání by tak mělo bez komplikací pokračovat v dalším termínu za týden výpovědí bývalé šéfky kabinetu premiéra Nečasové.

Ministr Stropnický zbavil mlčenlivosti důstojníky v kauze Nagyová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

"Ministr obrany již požadavku soudu vyhověl a všechny jmenované zprostil mlčenlivosti v požadovaném rozsahu," uvedla Zechmeisterová. Rozhodnutí se týká exšéfů vojenské tajné služby Milana Kovandy a Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka.

Výpovědi by měly obsahovat utajené informace

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová musela odročit jednání hned po jeho zahájení 20. listopadu, protože advokáti obžalovaných namítali, že jejich klienti potřebují k řádné obhajobě rozsáhlejší zproštění mlčenlivosti. Dosud se vztahovalo na období, ve kterém se podle obžaloby páchala trestná činnost, důstojníci ale chtějí hovořit i o předcházejícím období a metodách práce VZ. Výpovědi by měly obsahovat utajené informace. Vzhledem k tomu bude z jednání zřejmě vyloučena veřejnost.

Podle obžaloby Nagyová zneužila rozvědku v roce 2012

Žalobce viní čtveřici ze zneužití VZ. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení. Podle státního zastupitelství nynější manželka expremiéra Petra Nečase, dříve Nagyová, zneužila rozvědku v roce 2012, když působila jako šéfka jeho kabinetu. Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil.

Kovanda, Páleník i Pohůnek již dříve odmítli tvrzení o sledování. Podle nich byla akce tzv. kontrasledováním, kterým se prověřovalo podezření o pohybu lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel "z nejvyšších míst".


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…