Mistrovství světa ve fotbale: Americká novinářka našla politický rozměr

17.06.2014 9:27

Americká komentátorka a historička Anne Applebaumová se zamyslela nad zajímavým fenoménem současných monstrózních sportovních akcí a její komentář přetiskly Hospodářské noviny. Podle novinářky se dá čekat, že za několik let už nebude mít o pořádání olympijských her či mistrovství světa zájem nikdo kromě diktátorů, kterým budou sloužit ke zviditelnění.

Mistrovství světa ve fotbale: Americká novinářka našla politický rozměr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hromadné foto bývalých českých olympioniků

Podle Applebaumové to v posledních letech vypadá při organizaci velké sportovní akce skoro vždy stejně. Několik týdnů před zahájením se množí zprávy, co všechno se nestihne dokončit a jak improvizovaně celá akce proběhne. Nakonec se vše na poslední chvíli stihne a všichni si oddechnou. Užijí si sportovní svátek a po něm zjistí, že pro monstrózní sportoviště dál nemají využití, veřejnost si uvědomí, kolik milionů z jejích daní bylo do akce nasypáno a začnou se objevovat protesty.

Řecké Atény, čínský Peking, města v Koreji či Jihoafrické republice, která kdysi hostila nejlepší fotbalisty - všude podle Applebaumové obrovské stadiony chátrají a veřejní činitelé všude na světě, stejně jako občané, si začínají uvědomovat, že o tohle vlastně vůbec nestojí.

Mezinárodní olympijský výbor aktuálně vybírá pořadatele zimních her 2022 a průběh konkurzu je zatím tristní. Švýcaři, Švédové, Němci, Poláci, ti všichni postupně svou kandidaturu stáhli, ačkoliv se vždy jednalo o regiony, kde byly zimní sporty „doma“.

Zbylí zájemci podle americké historičky naznačují, kdo bude mít v budoucnu jako jediný o velké sportovní akce zájem. Kandidaturu totiž stále drží čínský Peking a kazašská metropole Almaty. „Nikoliv náhodou leží obě tato města v zemích, kde názory voličů nebudou brány v úvahu, kde pouličním demonstrantům nebude umožněno protestovat před napůl dokončenými stadiony a kde se vedoucí představitelé vrhají po příležitosti naparovat se před celým světem,“ píše.

Takové země totiž podle komentátorky přistupují k problémům pořadatelství úplně jinak. Například Katar, pořadatel mistrovství světa ve fotbale 2022, vyřešil problémy nákladné výstavby stadionů tím, že mu je ve středověkých otrockých podmínkách staví chudí námezdníci z celé Asie. Již čtyři stovky z nich měly v nelidských pracovních podmínkách zemřít.      

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…