NKÚ odhalil další plýtvání penězi daňových poplatníků, tentokrát na Ministerstvu životního prostředí

16.02.2015 11:38

Ministerstvo životního prostředí promrhalo 21 milionů korun v neuskutečněném projektu propojení části svých informačních systémů. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Celkem má ministerstvo 125 IT systémů a databází, spočítali kontroloři, když se zaměřili na to, jak ministerstvo, Český hydrometeorologický ústav a agentura CENIA hospodařily mezi lety 2010 až 2013 s penězi na informační projekty.

NKÚ odhalil další plýtvání penězi daňových poplatníků, tentokrát na Ministerstvu životního prostředí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Celkem kontroloři prověřili víc než 230 milionů korun, informovala ČTK mluvčí NKÚ Olga Málková. Podle ministerstva je vysoký počet IT systémů důsledkem organizačního členění resortu.

Jednotný informační systém je prý jen teoretickým konceptem

Pouze teoretickým konceptem je podle NKÚ jednotný informační systém o životním prostředí, který má pořizovat, spravovat a hodnotit data a poskytovat informace z oblasti životního prostředí. "Resort využívá 125 samostatných informačních systémů a databází, které nejsou vzájemně provázány ani integrovány. Tento stav vede mimo jiné k tomu, že stejná data jsou ukládána duplicitně hned v několika systémech a databázích," uvedla Málková. Rozvoj a propojení systémů měla na MŽP zajistit speciální rada, ta se však dva roky ani nesešla.

Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové je vysoký počet IT systémů důsledkem historického nastavení organizačního členění resortu. Během roku 2014 začalo MŽP s postupnou centralizací IT. "Zpracovává podklady pro vybudování jednotného místa pro ukládání dat v rámci rezortu. Aktuálně také dokončujeme podklady pro vypsání veřejné zakázky na pořízení systému elektronické spisové služby pro MŽP a vybrané rezortní organizace," sdělila ČTK.

Ustavená rada podle NKÚ neprojednala ani projekt SIRIUS, který měl zpřístupnit z jednoho místa data pro státní správu a nahradit několik dílčích informačních systémů a databází. Za tři roky nebyl vybrán dodavatel a ministerstvo projekt následně zrušilo, do té doby už ale příspěvková organizace ministerstva CENIA za jeho přípravu zaplatila 21 milionů korun. Z toho víc než 12 milionů bylo z evropských dotací, které pak CENIA musela koncem roku 2013 vrátit. "Vzhledem k tomu, že CENIA nezachovala ani dílčí výstupy projektu, aby je mohla v případě potřeby v budoucnu využít, hodnotí NKÚ investici 21 milionů korun do projektu SIRIUS jako neúčelnou a nehospodárnou," uvedla Málková.

Projekt byl ukončen bývalým vedením MŽP v červenci 2013, řekla Roubíčková. Dodala, že zastavení projektu se po vyhodnocení ukázalo jako nejlevnější a nejvhodnější. Na zdržení projektu se podle MŽP podepsalo dříve zvažované sloučení ČHMÚ a CENIA, které se ale neuskutečnilo. Aktuálně o tomto sloučení neuvažuje ani nové vedení ministerstva. Výstupy z části projektu jsou nicméně uchovány a jsou využitelné pro budoucí IT projekty.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…