Na summitu V4 se do sebe pustili Kiska a Zeman. Náš prezident Visegrád hájil

15.10.2016 14:22

Visegrádská čtyřka (V4), tedy sdružení Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, plní své poslání uvnitř Evropské unie a také se osvědčila ve sporu o unijní přerozdělovací kvóty migrantů. Dnes to během tiskové konference na závěrečném dni setkání prezidentů V4 v Polsku prohlásil český prezident Miloš Zeman. Zprávu přinesla ČTK.

Na summitu V4 se do sebe pustili Kiska a Zeman. Náš prezident Visegrád hájil
Foto: Kancelář prezidenta Polské republiky
Popisek: Představitelé zemí Visegrádské čtyřky.

„Jsem rád, že náš postoj se osvědčil a že ho nyní přejímají i další země, protože o kvótách se už téměř nemluví, nebo jsou považovány za mrtvé téma,“ prohlásil Zeman. Připomněl, že země V4 se stavěly proti povinnému přerozdělení žadatelů o azyl v rámci EU. Zeman prohlásil, že čtyřka podporuje myšlenku EU, která bude blíže občanům a bude méně byrokratická. „Brexit byl do jisté míry způsoben nefunkčností Evropské unie a nedostatkem silného vedení,“ dodal s odkazem na červnové referendum v Británii, ve kterém voliči rozhodli o odchodu Spojeného království z EU.

Český prezident se také ohradil proti zahraničním politikům a těm unijním zemím, které státy V4 kritizují. Jako příklad zmínil lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, který se opakovaně ohradil proti vládě maďarského premiéra Viktora Orbána.

Při pátečním jednání se Zeman zřejmě neshodl se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou na vnějším pohledu na V4. Podle Kisky má V4 v zahraničí špatný obraz, proto doporučil nepoužívat skupinu jako štít pro vnitropolitické záměry. Zeman naopak v souvislosti s uprchlickou krizi vnímá V4 jako moudřejší než zbytek EU.

Cesta do Portugalska i do Mexika

Administrativa Pražského hradu plánuje na polovinu prosince návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Portugalsku. ČTK to řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Termín odložené cesty do Jižní Ameriky podle něj ještě nebyl stanoven.

V Portugalsku byl naposledy jako český prezident v roce 2004 Václav Klaus. Českou republiku naopak o šest let později navštívil portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva. Podle principu reciprocity by tedy měl zemi na Pyrenejském poloostrově nyní navštívit český prezident.

Zeman letos navštívil Arménii a Makedonii. Na pracovních návštěvách byl také třeba v USA při jednání Valného shromáždění OSN, v Polsku na zasedání prezidentů V4 či na summitu NATO, na řeckém ostrově Rhodos na konferenci Dialog civilizací a na zahájení letních olympijských her v Brazílii.

Právě Jižní a Střední Ameriku měl český prezident navštívit i oficiálně. Domlouvána byla setkání s představiteli Mexika, Kolumbie a Kostariky. Tato cesta byla již několikrát přesunuta a letos by se už podle Ovčáčka uskutečnit neměla. Podle Hradu se ale na jejím uskutečnění stále pracuje. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček minulý týden na svém twitteru uvedl, že se setkal s mexickou delegací, se kterou mluvil o možné cestě prezidenta Zemana do Mexika.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …