Nedostatek lůžek s ventilátory může být problém za pár týdnů, varuje Prymula

24.09.2020 18:32

Kdyby přibývalo nových případů několik týdnů stejně jako nyní, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Poslancům zdravotnického výboru pro zdravotnictví to ve středu na neveřejném jednání řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu. Podle ministra je třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem a bez něj.

Nedostatek lůžek s ventilátory může být problém za pár týdnů, varuje Prymula
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Roman Prymula

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která v pondělí zveřejnil server Hlídač státu, je k dispozici celkem 22 872 lůžek s možností dodávat pacientovi kyslík. Pro pacienty s covidem je vyhrazeno 979 z nich. Podle Prymuly se jejich naplněnost blíží limitu, ale zatím je kapacita dostatečná.

„Horší jsou kapacity lůžek s ventilátory. Pokud by trend pokračoval tak, jak je nastartován, ještě několik týdnů, tak se dostaneme do problémů,“ uvedl. Rozdělení na lůžka covidová a necovidová podle něj bude zrušeno a přijímají se kroky, aby kapacita stačila. Například se odloží některé neakutní plánované zákroky.

„V Praze už je třeba začít kapacity plánovat,“ řekl k tomu ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. V pátek podle něj krajští koordinátoři dispečinku intenzivní péče, díky němuž je možné kapacity sledovat, budou mít k dispozici kalkulace pro jednotlivé regiony, které budou vycházet z nově přepočítaného reprodukčního čísla. „Zatím to vypadá, že se vývoj daří – snad i novými opatřeními – brzdit. Rozhodnou další dva dny,“ řekl ve středu.

Optimistická predikce podle něj počítala se 30 000 nově pozitivně testovanými za září, pesimistická se 70 000. Optimistická hranice byla už překonaná, do 23. září přibylo 30 845 nakažených. Zásadní je podle Duška snížit podíl nakažených v celkovém počtu testů. Ten v sedmidenním průměru roste už od začátku srpna, kdy byl kolem tří procent. Poslední zveřejněný 19. září byl 10,81 procenta.

Podle Duška trvá zhruba deset dní od zjištění diagnózy po případnou hospitalizaci, do vážného stavu se pak pacient dostane za dalších zhruba pět až deset dní. Léčbu v nemocnici potřebují asi čtyři procenta pozitivně testovaných a z nich čtvrtina má těžký průběh vyžadující podporu dýchání.

Zajištění dostatečných kapacit v nemocnicích „za jakéhokoliv vývoje epidemie“ dostal Prymula za úkol při svém nástupu do funkce od premiéra Andreje Babiše (ANO). Nemocnice v Praze v anketě ČTK v úterý uvedly, že jsou připraveny kapacity zvýšit. Zatím to ale podle nich není potřeba.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tisíce Kč jen za procházku. Chorvati v létě pořádně přitlačí

8:44 Tisíce Kč jen za procházku. Chorvati v létě pořádně přitlačí

Chystáte se letos v létě do Chorvatska? Pak si připravte nemalý finanční obnos i v případě, že budet…