O poslanecké imunitě by měli rozhodnout občané v referendu, domnívá se starosta Vítkova

17.10.2013 8:31

Vítkov se smutně proslavil především v souvislosti s brutálním rasistickým útokem. A nejen o situaci s nepřizpůsobivými ve městě, ale i o budoucnosti zdejšího školství či o plánované rekonstrukci silnice, která zajistí plynulé napojení místních lidí na Opavu a dálnici, jsme hovořili se starostou Pavlem Smolkou (Sdruž. nezáv. kand.).

O poslanecké imunitě by měli rozhodnout občané v referendu, domnívá se starosta Vítkova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jestli se situace nezlepší, Romové se prý budou zbavovat hromadně českého občanství

Pane starosto, hlavním tématem v kraji je již několik dní situace kolem uzavření Dolu Paskov. Jak se na celý problém díváte vy osobně? Jaké byste preferoval řešení? A do jaké míry se dotkne i obyvatel Vítkova?

K situaci kolem dolu Paskov se nebudu vyjadřovat, protože tuto problematiku znám pouze z médií a nemám žádné další informace, na základě kterých bych si vytvořil svůj názor. Občanů města by se tato záležitost neměla přímo dotknout.

Vítkov se smutně proslavil především v souvislosti s brutálním rasistickým útokem, kdy žháři zapálili dům, kde bydlela romská rodina a malá dvouletá romská holčička, jež si nyní následky ponese celý život. Před dvěma měsíci proběhla ve městě demonstrace extremistů, které se účastnilo i přes dvě stě občanů, před týdnem zase mítink DSSS. Byť se vážnější střety při shromáždění neobjevily, neobáváte se ve městě eskalace problémů mezi majoritou a minoritou? A především, jak se snažíte problémům s nepřizpůsobivými předcházet?

Naše město je, bohužel, často spojováno s rasistickým útokem na romskou rodinu. Tady je nutno říct, že žádný z pachatelů nepocházel z Vítkova. Takže rasismus v této podobě byl do našeho města importován. Osobně jsem velice rád, že obě akce, které byly ve Vítkově pořádány, proběhly bez střetů a jiných incidentů. Musím přiznat, že mě překvapila docela vysoká účast občanů města na akci 3. 8. Tím tito občané dali najevo, že také vnímají určité problémy v našem městě, které nejsou, z jejich pohledu, adekvátně řešeny. Zřejmě největší aktuální problém je s místní ubytovnou, ve které provozovatel ubytovává mnohem více lidí, než je povolená kapacita. Když jsme se s tímto problémem setkali a snažili jsme ho řešit, tak jsme si na vlastní kůži zkusili, jak v naší republice funguje, či spíše nefunguje, vymahatelnost práva a zákonů. To ani nemluvím o tom, že ze státních prostředků jsou hrazeny mnohdy vysoce přemrštěné náklady na bydlení.

A jak se snažíme problémům s nepřizpůsobivými občany předcházet? Tak, jak nám to dovoluje či umožňuje zákon. A tady musím říct, že stát nám mnoho nástrojů do rukou nedává. Určitě bych uvítal návrat veřejné služby, v původní podobě, tedy pokud je někdo delší dobu na úřadu práce a aktivně se nesnaží shánět si práci, tak by se mu snížila finanční podpora. Pokud by chtěl získat nějaké finanční prostředky, tak by se musel aktivně zapojit do práce pro město či jiné organizace (školské, zdravotnické apod.). Také bych uvítal razantnější řešení přestupků v oblasti majetkové. Konkrétně mám na mysli to, že pokud je někdo pouze obviněn, že ukradl miliony, tak hned je v médiích, zejména pokud jde o známou osobnost. Pokud ale někdo je několikrát pravomocným rozhodnutím uznán vinným z drobných krádeží, tak jeho jméno nesmí nikdo zveřejnit. To je přece zcela absurdní. Podle většiny občanů je krádež krádeží, ať se jedná o miliony nebo láhev alkoholu či kanalizační poklop. Proč jsou drobní zloději chráněni anonymitou? Pro mnohé by jistě bylo větším trestem zveřejnění jejich jména poté, co jim byl čin prokázán, než udělení pokuty, kterou mnohdy nikdy nezaplatí.

V případě ubytoven se nemohu ubránit srovnání s bývalou kauzou kolem lehkých topných olejů. Tehdy zodpovědní dobře věděli, že je využívána, či spíše zneužívána, díra v zákoně, ale nikdo to neřešil. Pokud ani tento problém nebude urychleně řešen, můžeme očekávat eskalaci problémů.

O budoucnosti školství ve Vítkově je po dlouhých měsících jasno. Zastupitelstvo rozhodlo, že základky se spojí s gymnáziem a Střední škola v Podhradí zůstane samostatně. Jste vy osobně spokojen s tímto řešením? A jak byste hodnotil ve městě kapacity mateřských škol?

Osobně jsem byl zastáncem jiného způsobu řešení, než jaké bylo přijato, ale nyní přistupuji k této situaci tak, že zastupitelé takto rozhodli a nyní se musíme zaměřit na to, aby se tomuto subjektu podařilo obnovit zájem o studium na gymnáziu. Tedy získat více žáků, kteří nastoupí do víceletého či čtyřletého gymnázia. Gymnázium by mělo být výběrovou školou, protože se prioritně zaměřuje na přípravu žáků ke studiu na vysokých školách.

K situaci ve školství se mohli vyjádřit i občané v referendu, byť tuto možnost většina nevyužila a referendum tak bylo neplatné. Čím si nezájem ze strany občanů vysvětlujete? A jak častým nástrojem je ve městě referendum?

Malou účast v referendu si vysvětluji zejména tím, že občané nejsou na referendum zvyklí. V našem městě se konalo poprvé od roku 1990. Možná si neuvědomují to, že referendem mohou ovlivňovat rozhodování v konkrétních otázkách. Že to není jen „anketa“, kterou zastupitelé můžou hodit do koše. Osobně bych uvítal, kdyby bylo referendum využíváno častěji.

Byl byste zastáncem většího uplatnění referenda i na celostátní úrovni? A pokud ano, v souvislosti s jakými otázkami?

Samozřejmě by na celostátní úrovni mohlo být referendum využíváno. Dovedu si představit, že by se občané tímto způsobem vyjádřili například v otázce poslanecké imunity.

Silnice z Vítkova do Větřkovic projde kompletní rekonstrukcí, která zajistí plynulé napojení místních lidí na Opavu a dálnici. Pomůže k tomu evropská dotace 170 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Zbylé náklady do výše 252 milionů korun zajistí Moravskoslezský kraj. Kdy by měla být silnice dokončena? A co od ní očekáváte? Domníváte se, že například podpoří i zájem investorů o město?

O rekonstrukci této komunikace jsme usilovali několik let. Mimochodem, po výběrovém řízení se cena snížila na cca 150 mil. Kč. Problematický úsek komunikace mezi Vítkovem a Lesními Albrechticemi byl stavebně rozdělen na tři úseky. Střední úsek, obchvat Větřkovic a Jelenic, byl již zrealizován a můžeme tedy hodnotit jeho přínos. Kromě toho, že byla vyloučena doprava z uvedených obcí, tak došlo k výraznému zkrácení dojezdové doby z Vítkova a okolí do Opavy. Realizací dalšího úseku se komfort dopravy zvýší a budou výrazně omezeny problémy v zimním období. Jestli to bude mít i pozitivní vliv na zájem investorů o naše město, to nevím, ale jednoznačně pozitivní dopad to bude mít pro naše občany. A to z různých hledisek. Například se zrychlí dojezd do Opavy, kam mnoho lidí dojíždí za prací, do škol, za kulturou a jinými službami, které v našem městě nejsou… V případě převozu nemocných a zraněných rychlou záchrannou službou se lidé dostanou dříve na odborná pracoviště v opavské nemocnici. Také to bude mít pozitivní vliv na to, aby zejména mladí lidé z našeho města neodcházeli, protože mohou do práce rychle a pohodlně dojíždět do Opavy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…