O tom, jak džihádisté proměnili pašování uprchlíků v miliónový byznys, v nové knize

01.11.2017 10:49

Kniha Obchodníci s lidmi je založena na zkušenostech těch, kdo se podíleli na vyjednávání o výkupném za unesené Evropany, protiteroristických expertů i bývalých rukojmí teroristů. Přináší nový pohled na jedno z nejnaléhavějších témat dneška.

O tom, jak džihádisté proměnili pašování uprchlíků v miliónový byznys, v nové knize
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Autorkou je Loretta Napoleoni, expertka na problematiku financování terorismu, která sleduje počátky džihádistického byznysu ve formě pašování kokainu ze západní Afriky, únosů cizinců v oblasti subsaharské Afriky a poté organizovaného obchodu s uprchlíky v posledních několika letech. Napoleoni věnovala tomuto fenoménu více než desetiletý výzkum, z něhož kniha mohla vzniknout. Během té doby se jí podařilo setkat jak s obětmi, tak s profesionálními vyjednavači a vládními úředníky, kteří pracují v krizových jednotkách.

V první části knihy líčí konkrétní osudy rukojmích ze Západu a praktiky únosců i vlád zemí, z nichž oběti pocházejí. Vysvětluje souvislost s americkým zákonem o boji proti terorismu, s neúspěchy západní zahraniční politiky, s válkou proti teroru po 11. září 2001 a se ztroskotáním tzv. arabského jara. Další část knihy je věnována obchodu s migranty prchajícími z rozpadajících se států a území kontrolovaných islamisty. Napoleoni dává čtenáři ucelené informace o byznysu s největším globálním exodem od druhé světové války. Upozorňuje, že praktiky nepřináší výnos jen pašerákům, ale mnohým dalším. Od humanitárních organizací po samostatné podnikatele.

Autorka knihu také doplňuje o kapitolu o klamech a podvodech Asadova režimu v Sýrii, ze které přinášíme krátký úryvek. „V průběhu občanské války v Sýrii se ukázalo, že si soupeřící strany vybíraly rukojmí podle rozdílných kritérií. Zatímco Asadův režim sahal do řad bohatých příslušníků střední třídy, džihádisté a povstalci se soustředili na cizince, na kterých vydělávali miliony dolarů. Oba druhy kořisti byly snadno polapitelné. Režim spoléhal na kvantitu, povstalci na výši výkupného.“

Knihu vydává nakladatelství Vyšehrad, z anglického originálu Merchants of Men ji přeložil Aleš Valenta. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…