Odmítám rozsudek, zvolal v soudní síni chorvatský generál. Pak vypil jed a zemřel. A tak skončil jugoslávský tribunál v Haagu

29.11.2017 22:49

Dramaticky dopadlo poslední čtení verdiktu Mezinárodního soudu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. „Slobodan Praljak není válečný zločinec. S pohrdáním odmítám váš rozsudek,“ vykřikl před tribunálem generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak, ještě než vypil jed, poté o několik hodin později zemřel. Síň tak byla nizozemskou policií označena jako místo činu.

Odmítám rozsudek, zvolal v soudní síni chorvatský generál. Pak vypil jed a zemřel. A tak skončil jugoslávský tribunál v Haagu
Foto: commons.wikimedia.org/Hypergio
Popisek: Sídlo Mezinárodního trestního soudu v Haagu

Odvolací senát potvrdil předchozí odsouzení dvaasedmdesátiletého Praljaka na 20 let za mřížemi. Ten poté vytáhl z kapsy lahvičku a její obsah vypil. O několik hodin později zemřel v nemocnici. Postaral se tak o dramatické ukončení za úplně posledním verdiktem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Odvolací senát potvrdil dlouholeté tresty vězení uložené v prvoinstančním řízení šestici bývalých vedoucích činitelů bosenských Chorvatů, informoval server iDNES.cz.

Mimo jiné soudci potvrdili i pětadvacet let vězení pro někdejšího vůdce bosenských Chorvatů Jadranka Prliče za etnické čistky s cílem vytvořit „velké Chorvatsko“.

Proces s Prličem skončil v roce 2013 odsuzujícím rozsudkem. Soud je uznal odpovědnými za zločiny spáchané za války v Bosně a Hercegovině na bosenských muslimech včetně pronásledování, vyhánění a vraždění.

Po demonstrativní sebevraždě Praljaka následovala přestávka a poté se v jiné místnosti ve čtení verdiktu pokračovalo. Praljaka považuje mnoho Chorvatů za národního hrdinu. Dokonce i prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová kvůli jeho úmrtí v Haagu předčasně ukončila návštěvu Islandu a letěla zpět do Záhřebu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…