Opravdu ošklivý článek. O tom, jak se teď žije obyčejným Řekům

02.07.2015 10:38

Britský deník Telegraph přináší reportáž z Řecka, které se připravuje na nedělní referendum. Lidé v něm budou rozhodovat o tom, jestli se země vydá cestou dalších reforem, či je odmítnou a s největší pravděpodobností tak země opustí eurozónu. Mnoho z nich však již nyní nemá co ztratit a nic na tom nejspíš nezmění ani tato neděle.

Opravdu ošklivý článek. O tom, jak se teď žije obyčejným Řekům
Foto: GreekNews.com
Popisek: Pokojná demonstrace se v Aténách zvrhla v běsnění

Jednoho z nich, pětapadesátiletého Nika Polonose, zastihli reportéři britského deníku na athénské Sofoklově třídě, kde právě vybíral popelnice. „Občas v popelnicích najdu kovový šrot, který potom mohu prodat. Když vidím nějaké slušně a bezpečně vypadající jídlo, tak si z popelnice vezmu i to. Jindy se dá najít třeba papír, plechovky a láhve, za které se také dají získat nějaké peníze,“ vysvětluje Polonos. Jak uvádí reportéři britského deníku, zdejší popelnice jsou značně žádané, protože se nachází naproti kuchyni umístěné v kostele, kde vaří pro drogově závislé, chudé a bezdomovce třikrát denně teplé jídlo.

Mnozí se současných „hledačů“ však ještě před nedávnem byli obyčejnými pracujícími lidmi ze střední třídy. Jejich společenský status se začal zhoršovat s ekonomickou krizí před pěti lety, kdy nezaměstnanost postupně v zemi dosáhla až hrozivých 25 %. Pan Polonos pracoval jako stavební dělník, ale o své zaměstnání přišel před třemi lety. Stavební boom je v nedohlednu, on má jen malou šanci, že si opět najde novou práci. Přesto se udržuje v čistotě a snaží se oblékat elegantně. „Nikdy nechci vypadat jako on,“ říká Polonos a ukazuje vedle sebe, kde právě z kuchyně vychází nejistým krokem rozcuchaný a zanedbaný narkoman.

celý text v angličtině je ZDE

Polonos tiše vypráví, že by nikdy nevěřil, že může skončit podobným způsobem. „Řecko je však v neřešitelné situaci a o moje dovednosti není zájem. Podobně je na tom spoustu mých přátel, a někteří dokonce ještě hůř. Začali brát drogy a už nemají vůbec žádnou naději,“ říká Polonos. Přesné počty lidí, kteří jsou nuceni vybírat popelnice, je obtížně odhadnout. Mnozí z nich se touto činností zabývají pouze v noci, aby je neviděli jejich přátelé a sousedé. Podle dobrovolníka rozlévajícího polévku v protějším kostele, Panose Karamanlikise, se však jejich počet od roku 2011 nejméně ztrojnásobil.

„Mnoho z nich jsou lidé, kteří stále mají kde bydlet. Chodí ovšem ven, kde hledají cigaretové nedopalky, plechovky k recyklaci a prostě cokoli, co by jim mohlo přinést nějaký užitek,“ vypráví bývalý zaměstnanec pojišťovny, který přišel o práci již před devíti lety, kdy jeho zaměstnavatel snižoval stav o 60 %. Bojovník proti úsporným opatřením Stephen Graham z Velké Británie cestuje po Řecku poslední tři měsíce, aby lépe pochopil jeho ekonomické problémy. Lidi vybírající popelnice v Athénách potkává každý den. „Ti lidé ještě stále vypadají na první pohled, jako kdyby se nic nestalo. Mají své pěkné moderní oblečení a k tomu smartphone, který už nejsou schopni platit. Chodí uklízet do vzdálenějších čtvrtí, aby je neviděli jejich sousedé. S mnohými jsem mluvil a na jejich osudy nikdy nezapomenu.“

Mnozí z pravidelných „vybíračů popelnic“ ve své činnosti přebrali mnoho ze skutečných pracovních návyků. Nikos Polonos, který žije sám, tráví tímto způsobem osm hodin denně a má skutečně dobrý přehled o tom, kde se může dostat k tomu nejlepšímu, a také dobře ví, co za to může dostat. „Za kilo vyřazeného měděného drátu mi dají padesát centů. Sedmdesát hliníkových plechovek mi potom vynese asi jeden a půl eura. V průměru si mohu denně vydělat pět až deset eur. Bohužel se stále zvyšuje konkurence a popelnice jsou prohledávány snad každých 15 minut. V takové situace je obtížné něco najít,“ svěřuje se Polonos.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…