Pokud vás odposlouchávají, nejspíš se to nikdy nedozvíte. Na základě této finty v zákoně

31.07.2014 8:18

Kauza odposlouchávaných novinářů Janka Kroupy a Jakuba Svobody, které orgány činné v trestním řízení sledovaly za účelem odhalení jejich zdroje, ukázala na jeden podstatný fakt. Vyšetřovatelé sice mají povinnost zpětně informovat každého, kdo byl odposloucháván, v praxi se to však děje jen minimálně. V drtivé většině případů to odposlouchávaným vůbec nehlásí, a pak se vymlouvají na neobyčejně vágní zákonné ustanovení.

Pokud vás odposlouchávají, nejspíš se to nikdy nedozvíte. Na základě této finty v zákoně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Telefony, ilustrační foto

Orgán, který pravomocně ukončil trestní řízení, v jehož rámci byl nařízen odposlech telefonické komunikace, má ze zákona povinnost po skončení řízení informovat všechny, kteří byli odposloucháváni. Konkrétně se jedná o policii, státní zastupitelství nebo soud - nikdo jiný trestní řízení ukončit nemůže.

Jenže realita je podle deníku Právo taková, že policie v loňském roce informovala jen přibližně jednu desetinu odposlouchávaných, a soudy a státní zástupci, podléhající Ministerstvu spravedlnosti, statistiky oznámených odposlechů pro jistotu vůbec nevedou. Ministerská mluvčí však deníku přislíbila, že systém „přenastaví“.

„V loňském roce policie pravomocně ukončila 551 případů a o nařízeném odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu bylo informováno 56 osob. Ve zbývajících případech nám v tom bránily zákonné důvody,“ informovala deník Právo mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Zákon totiž nabízí výjimky, při kterých se odposlouchávaný informovat nemusí. V rukou orgánů činných v trestním řízení se však výjimka stává spíše pravidlem. Základním předpokladem povolení odposlechu (zdaleka však nikoliv jediným) je to, že se jedná o zločin, u kterého horní hranice trestní sazby převyšuje osm let. V jiné části procesního předpisu se ale stanovuje, že u zločinů s toutéž horní hranicí převyšující osm let se zpětně nemusí oznamovat nikomu nic.

A pro další případy existují další zákonné „výjimky“. Například nemusí orgány dávat nic vědět o odposleších v případech, kdy je vyšetřována „organizovaná skupina“. Nejoblíbenějším zdůvodněním však prý je ohrožení bezpečnosti státu nebo práv a zdraví jiných osob. Pod tuto širokou definici se prý schová prakticky cokoliv.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…