Polský opoziční spisovatel udeřil: Tuska na prezidenta EU vybrala Merkelová. Čeká na její pokyny

24.05.2015 18:30

Polská politická scéna je prý rozdělená tak nesmiřitelně, že si to ani v naší názorové protikladnosti Zeman – Schwarzenberg nedovedeme představit. Štěpící linie vede napříč někdejší protikomunistickou opozicí a dělí jak politickou reprezentaci, tak intelektuální scénu. Proti slavnému liberálnímu novináři Adamu Michnikovi tak stojí například Bronislaw Wildstein, konzervativec spojený se stranou Právo a spravedlnost.

Polský opoziční spisovatel udeřil: Tuska na prezidenta EU vybrala Merkelová. Čeká na její pokyny
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Ještě před prezidentskými volbami, které vyrovnaným soubojem Bronislawa Komorowského s Andrzejem Dudou opět ukázaly míru rozštěpení, poskytl spisovatel rozhovor českému týdeníku Echo. A hned na úvod se pustil do kritiky hlavní hvězdy vládního tábora, Donalda Tuska. Ten se stal „prezidentem EU“ a v této funkci prý dokázal takřka nemožné – být vidět ještě méně než jeho totálně necharismatický předchůdce Herman van Rompuy.

„Tusk z Polska utekl. Opustil nejdůležitější funkci polské politiky a přijal administrativní funkci v EU. Je potupné, jak nad tím provládní média jásají: Ó, jak jsme byli poctěni! Prostřednictvím tohoto muže jsme byli akceptováni Evropou. Přitom se ani neví, kým byl jmenován. Nejsou na to pravidla,“ říká spisovatel.

U Tuska podle něj nikdo neví, co vlastně v Bruselu dělá. „Čeká na pokyny z Berlína. Je to tak evidentní. Nedělá nic. Byl vybrán Angelou Merkelovou proto, že si mohla být absolutně jista jeho loajalitou,“ říká Wildstein.

I v Polsku přitom prý šel jako premiér cestou „dělat toho co nejméně“. Díky tomu se kolem jeho strany vytvořil oligarchický systém, kde se dělala skutečná rozhodnutí. A tyto vazby se utvářejí na základě přátelství.

Vše podle něj začalo v roce 2005. Tehdy obě strany byly v opozici proti sociální demokracii zmítané aférami (z nichž se nevzpamatovala v podstatě dodnes) a obě opoziční strany, pocházející z tábora protikomunistické Solidarity, byly před volbami předběžně dohodnuté na koalici. Jenže nakonec Tuskova Občanská platforma, která skončila těsně druhá, couvla a raději šla do opozice.

„Vytvořili opozici, ale velice zvláštním způsobem: spojili se se všemi silami dosavadní republiky – mainstreamovými médii, byznysem, soudcovským stavem atd. A od té doby také vytvářejí obraz, který trvá dodnes: že oni jsou síly světla, civilizace, Evropy – a my strana temnoty a středověku,“ vysvětluje Wildstein.

  • Původní text ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…