Poplatky skončily, ale lékaři je pořád musí vykazovat. Jen místo částky napíší nulu

03.01.2015 8:24

Poplatky u lékařů sice skončily, ale MF Dnes popisuje kuriózní situaci. Lékaři je totiž musí nadále vykazovat, mají povinnost uvést, že pacient zaplatil nula korun. Je to údajně nutné, aby pojišťovna mohla spravedlivě kompenzovat výpadek. Lékaři ale kritizují zbytečnou administrativu a obávají se, že jim tato povinnost vydrží třeba i 50 let.

Poplatky skončily, ale lékaři je pořád musí vykazovat. Jen místo částky napíší nulu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentky lékařské fakulty

Poplatky u lékaře a v lékárnách se sice od Nového roku zrušily, ale dál trvá povinnost lékařů vykazovat je. „Možná to někomu přijde vtipné, ale nás to vůbec nepotěšilo: Budeme poplatek za ambulantní vyšetření zapisovat a vykazovat dále, ale ve výši 0 Kč,“ říká Petr Sucharda, primář 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Lékaři to údajně musí dělat proto, aby jim pojišťovna mohla přesně kompenzovat výpadek za chybějící příjmy z poplatků. Právě to totiž mají pojišťovny nově dělat, aby ordinace a lékárny nepřišly o peníze.

„Jen zbytečná buzerace a administrativní zátěž pro už tak dost papírováním vytížené lékaře. Dvě hodiny denně nedělám nic jiného, než že řeším podobné nesmyslné výkazy a papírování. Ať mi nikdo neříká, že se to nedalo vyřešit jinak,“ cituje MF Dnes kardiologa Jana Chmelaře.

Navrhovali jsme jiné řešení, ale...

MF Dnes píše, že zachovat povinnost vykazovat nulový poplatek bylo prostě nejjednodušší řešení, byť za cenu zbytečné administrativy lékařů. Ti se však už nyní bojí toho, že jim zbytečné papírování zůstane třeba půlstoletí, i v době, kdy už si nebude nikdo pamatovat regulační poplatky.

„My jsme navrhovali, že uděláme refundaci poplatků podle toho, jak vypadaly průměrné měsíce loňského roku u jednotlivých lékařů či zdravotnických zařízení. Pojišťovny však řekly, že by to bylo nespravedlivé, a požadovaly tento systém,“ říká předseda zdravotního výboru sněmovny Rostislav Vyzula (ANO).

„Je to otravující, úplně lékaře chápu, že se zlobí. Na nejbližší správní radě VZP toto téma hodlám otevřít, aby se nezapomnělo, že je nutné hledat jiné, elegantnější řešení. Takto to nemůže v dalších letech zůstat,“ doplňuje Vyzula.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…