Poslance dělí nominace Kříže do čela vojenské policie, názory se různí pravděpodobně i v koalici

27.01.2015 15:15

Poslanci z branného výboru se dívají rozdílně na nominaci právníka Pavla Kříže do čela vojenské policie. Kandidáta ministra obrany Martina Stropnického (ANO) podpořila například Jana Černochová z opoziční ODS, naopak Ivan Gabal z vládní KDU-ČSL se k věci staví velmi rezervovaně. Výbor bude nominaci projednávat ve středu. Zákon stanoví, že ministr obrany jmenuje náčelníka vojenské policie až po projednání v branném výboru.

Poslance dělí nominace Kříže do čela vojenské policie, názory se různí pravděpodobně i v koalici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Státní rozpočet na rok 2015 sněmovnou prošel

Kvůli nominaci podplukovníka Kříže, jenž vede právní úsek vojenské policie a měl by nahradit brigádního generála Milana Schulce, se Stropnický dostal do sporu s končícím náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem. Pavlovi podle dnešního deníku Právo vadí, že není v souladu kariérními zásadami v armádě, což může působit na vojáky špatně. Podle informací ČTK je možné, že na středečním zasedání výboru dokonce padne návrh, aby byl tento bod vyřazen z programu.

"Jakákoliv veřejná polemika mezi ministrem a jeho přímým podřízeným, v tomto případě náčelníkem generálního štábu, je nešťastná," řekl dnes novinářům Stropnický. Téma prý nechce dál "zahušťovat", zdůraznil ale, že jmenování šéfa vojenské policie je prakticky čistě v pravomoci ministra. "Konzultuji to se spoustou lidí, kteří mají nestranný a odborný pohled," dodal Stropnický.

Nejkritičtěji se ze členů výboru, které dnes oslovila ČTK, postavil ke Křížově nominaci Gabal. "Jde o velitelskou pozici a také jde o to, abychom podpořili platnost a realizaci kariérního řádu," řekl Gabal. Kandidát by podle jeho názoru měl mít velitelské zkušenosti, bojový výcvik a respekt vojáků. "Kdyby bylo na mém hlasování, rád bych se seznámil ještě s dalšími kandidáty, věřím, že se najde vhodnější," poznamenal Gabal.

Naopak Černochová nemá s podporou Kříže problém. Pavlovy argumenty sice chápe, ale i on podle ní musel v minulosti umožnit "bočními vstupy" to, aby se do armády dostali lidé, které pro ni byli nezbytní. Nynější spor označila za zbytečné jitření napětí mezi Stropnickým a Pavlem.

Černochová nemá osobně pocit, že Kříž by funkci nezvládl, zajímal by ji ale taky názor Josefa Bečváře, který by měl Pavla v čele generálního štábu nahradit. Zdůraznila, že jmenování náčelníka vojenské policie je pravomocí ministra obrany.

Prý nejde o první spor mezi Stropnickým a Pavlem

Další člen výboru Marek Ženíšek (TOP 09 a Starostové) soudí, že neshody ministra a náčelníka generálního štábu jsou dlouhodobější. Kříž na něho působí dojmem slušného člověka, jeho jmenování by ale mohlo způsobit v armádě vzhledem k "atentátu na kariérní postup" velké rozpaky.

Rovněž podle Antonína Sedi z vládní ČSSD nejde o první spor mezi Stropnickým a Pavlem, což není šťastné. "Pokud je kooperace narušena, neprospívá to armádě ani chodu ministerstva obrany," uvedl Seďa, jenž se chce ve výboru zaměřit hlavně na fungování vojenské policie. Ještě není rozhodnutý, jak bude hlasovat.

Ministerstvo obrany se podle dřívějších informací Lidových novin rozhodlo střídat vedoucí vojenské policie každé tři roky. Schulc údajně dostal nabídku pracovat jako vojenský přidělenec na některé z českých velvyslanectví.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …