Poslanec přišel na jednání v hornické uniformě. A Kalousek se neudržel...

04.05.2016 21:50

Poslanec Josef Hájek, zvolený za hnutí ANO v Moravskoslezském kraji, se na půdě sněmovny pustil do urputné obhajoby horníků. Vykonávají prý to nejnáročnější povolání, jaké vůbec existuje. A politici to ještě zhoršili tím, že se o tyto tvrdě pracující lidi nepostarali, místo toho zprivatizovali např. OKD a přihlíželi jeho tunelování. Hájek v této souvislosti zmínil i jméno předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. A ten přešel do protiútoku.

Poslanec přišel na jednání v hornické uniformě. A Kalousek se neudržel...
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Důl Paskov

V Poslanecké sněmovně se dnes projednávaly hornické důchody, resp. varianta, podle níž by mohli do důchodu odejít i horníci, kteří do dolů nastoupili po 1. lednu 1993.

„Protože opravdu hornictví – a já to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti a kolegové nahoře taky – je nejnáročnější povolání, které člověk může vykonávat. Protože v tom podzemí skutečně na vás působí nejvíce vlivů, jež člověk může v pracovním procesu zažít. Je to otázka psychického vypětí, fyzického vypětí, je tam teplo, je tam vlhko, je tam prach, prostě veškerá kombinace, kterou si člověk může vymyslet, skutečně v tom dole je. To už nechci brát to riziko hornického povolání, protože je to skutečně mnohdy boj s přírodou a ne vždy v tomto boji nebo zápase vítězí,“ konstatoval Hájek.

Bylo by proto nefér, aby horník, který pracoval před rokem 1993, mohl nastoupit do důchodu dřív, a někdo, kdo nastoupil o den dva později, čili po prvním lednu 1993, by tuto možnost neměl. Můžeme si to prý představit na příkladu dvou horníků – pánů Laudáta a Kalouska. Zmínil své dva kolegy poslance, kteří v dolech nepracovali, ale snažil se poukázat na nespravedlnost. Není to přitom poprvé, co Hájek zmínil Kalouskovo jméno. V minulosti už exministra financí obvinil, že byl ve sněmovně opilý.

Celý text projevu najdete zde.

Od svých jednadvaceti let pracoval dnešní poslanec Hájek v OKD. Začínal jako horník, ale postupně stoupal v pozicích. Možná proto přišel v klasickém hornickém oblečení a na tuto skutečnost po svém zareagoval právě Miroslav Kalousek. „Na projednávání ‚hornických důchodů‘ přišel poslanec Hájek v hornické uniformě. Až bude zákon o třetím odboji, přijdou jiní v uniformě Lidových milicí,“ napsal na sociální síti Twitter.

Hájek ovšem ve svém sněmovním projevu zašel ještě dál. Horníci prý vědí, že chybná rozhodnutí učiněná pod zemí mohou vyvolat zemětřesení. Totéž se může projevit i v politice, jen v delším časovém odstupu.

„V tom hornictví a politice jsou určitá shodná pravidla, a to, že pokud se udělá špatné strategické rozhodnutí, negativní projevy se projeví po deseti, patnácti i dvaceti letech. V hornictví, jestliže člověk udělá špatné strategické rozhodnutí v rozfáravce (?), tak se to na tom našem Karvinsku promítá tím, že vznikají důlní otřesy, což je určitá forma zemětřesení. V politice, když se udělá špatné rozhodnutí – a já si myslím, z mého pohledu to byla privatizace, to nebyla ani privatizace, to byl neskutečný tunel, který také může, pokud ta privatizace se ukáže, že byla špatná – a myslím si, že dnes všichni víme, že byla špatná jak vlastnictvím OKD pod panem Bakalou, kam to dospělo – že může vyvolat buď sociální otřesy, nebo společenské otřesy,“ doplnil Babišův poslanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …