Právník: V tradičních demokraciích by už Babiš rezignoval

04.12.2019 13:34

Vedoucí katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Michal Tomášek upozorňuje, že české právo musí respektovat dotační práva Evropské unie, která jsou mu nadřazená. Řekl to v souvislosti s auditem Evropské komise, podle kterého je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Evropská komise podle něj může vymáhat vrácení problémových dotací, ale vše ještě bude předmětem soudního projednávání. „V tradičních demokraciích by ale každý politik i při daleko méně závažných podezřeních na svoji funkci rezignoval,“ prohlásil Tomášek.

Právník: V tradičních demokraciích by už Babiš rezignoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Premiér Babiš trvá na tom, že audit ještě není konečný, což ale expert na evropské právo rozporuje. „Evropská komise sama potvrdila, že finální je, ovšem v exekutivním smyslu. Příslušná tvrzení se mohou stát předmětem soudního projednávání buď z iniciativy České republiky, anebo, pokud by například Česká republika požadavky EU neplnila, z iniciativy Evropské komise,“ doplnil Tomášek v rozhovoru pro server Info.cz.

Babiš také prohlásil, že Evropská komise nemá právo vykládat české zákony. Podle Tomáška je ale v případě dotací evropské právo nadřazené českému. „Problematika je podrobně upravena evropským unijním právem, které musí české právo respektovat. Je jasně dáno, že osoby s vlivem na rozpočet a dotace se zdrží jakéhokoli jednání, kdy by z důvodu jejich osobního hospodářského zájmu mohl být ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí,“ vysvětlil proděkan Právnické fakulty UK s tím, že Evropská komise může uložit České republice, aby je vymohla zpět třeba i procesní formou podle českého práva.

Tomášek lituje, že komise doporučila, aby se audit nezveřejňoval. „Připomíná mi to dobu mého mládí, kdy jsme se také nesměli seznámit s textem Charty 77, oficiální místa ji odsuzovala a lid obecný si myslel své,“ dodal Tomášek, který by rád věděl, „jakých hanebností se v auditu Evropská komise dopouští“.

„Z první verze jejího textu, který pronikl na veřejnost v létě, se mi zdá, že zaujetí Evropské komise českým právem je skutečně masivní. Ona ho opravdu nemůže vykládat, to by měly české soudy, ale ve světle práva unijního. Je otázka, zda tak ve zprávě skutečně Evropská komise činí, anebo zda popisuje jeho aplikaci,“ vysvětlil Tomášek.

Celé právně složité situaci by se podle něj dalo lehce předejít, kdyby premiér Babiš rezignoval. „Takové audity jsou standardní součástí postupů Evropské komise. Méně standardní je, aby v nich figuroval tak vysoký činitel, jako je člen Evropské rady. Ostatně v tradičních demokraciích by každý politik i při daleko méně závažných podezřeních na svoji funkci rezignoval,“ řekl Tomášek a připomněl případ německého prezidenta, který odstoupil proto, že měl údajně přijmout darem automobil Škoda Yetti.

„To není otázka presumpce viny nebo neviny, ale dobrého vychování – noblesse oblige,“ přidal na závěr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…