Profesor Zubov: Je nereálné uvažovat o nové ruské invazi do východní Evropy

25.04.2014 21:01

Ruský historik a politolog Andrej Borisovič Zubov zveřejnění článku, v němž v březnu přirovnal ruskou anexi Krymu k postupu hitlerovského Německa v roce 1938, považuje „tak trochu za experiment se sebou samým“. Uvedl to v rozhovoru pro server Echo24.cz. Prozradil také, že sice profesorem na elitním moskevském Státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) stále je, ale vyučovat nemůže.

Profesor Zubov: Je nereálné uvažovat o nové ruské invazi do východní Evropy
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

Zubov původně poté, co jeho článek vyšel, dostal od rektora školy výpověď. Později se ale situace poněkud změnila. „Rektor se rozhodl zrušit výpověď a protože moje tříletá smlouva na univerzitě končí 30. června, dovolil mi odejít z místa profesora MGIMO, až skončí můj kontrakt. Jenže bez možnosti přednášet a bez kontaktu se studenty. Takže jsem profesor, ale nemohu učit, to je velmi zvláštní situace. Dostávám plat, ale je mi znemožněno vykonávat pedagogickou práci,“ uvedl Zubov.

Rusko je v chabé politické kondici

Experiment s kontroverzním článkem podle Zubova prokázal, že ruská společnost se mění. Dokazuje to, že 150 studentů, ale i padesátka bývalých studentů, kteří jsou dnes právníky či politiky, se postavilo na jeho obranu. „Takže mnoho lidí reagovalo jinak než za sovětských časů. Zcela jinak. A to byl jeden ze zajímavých výsledků mého experimentu,“ uvedl Zubov s tím, že ruská politická elita se ale příliš nemění.

Zubov také vyvrací obavy, že by Putin mohl postoupit dále na Západ. „Putin není tak silný, Putin není Stalin ani Hitler a Rusko je v chabé politické kondici a dokonce ani ruská armáda není tak silná. Proto je nereálné uvažovat o nové invazi do východní Evropy,“ uvedl Zubov s tím, že Putin má dost síly na lokální agresi kolem ruských hranic proti zemím, které byly součástí Sovětského svazu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…