Publicista naznačuje: Některé části katolické církve možná kolaborovaly s nacismem. Křičí Herman „hanba", protože se stydí?

23. 6. 2014 15:35

Bezpečnostní analytik a publicista Jan Schneider na webu Českápozice.cz napsal, že poslanec ČSSD Igor Jakubčík píchl do vosího hnízda, když ve sněmovně hovořil o katolické církvi a nacistech. Dal mu za pravdu a připomněl, že vždy záleží na úhlu pohledu, když se mluví o katolické církvi. Schneider se také pustil do kritiků Jakubčíka, kterým prý může vadit fakt, že na zločiny katolické církve vůbec přišla řeč.

Publicista naznačuje: Některé části katolické církve možná kolaborovaly s nacismem. Křičí Herman „hanba", protože se stydí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

Jakubčík prohlásil, že katolická církev za druhé světové války netrpěla. Byla podle něj spojencem nacistického Německa, schvalovala odsuny a vraždy židů a pomáhala nacistickým zločincům v útěku do Jižní Ameriky. Podle poslance se jedná o černou skvrnu v historii církve. Jinak prý nemá nic proti současným církvím.

Mluví-li se o katolické církvi, máme na mysli církev celou. Většina lidí přesto mluví o české církvi

Podle Schneidera jsou výroky Jakubčíka pravdivé i nepravdivé. Vždy prý záleží na úhlu pohledu. Podle něj lidé většinou mluví o konkrétní katolické církvi, která působí v daném státě. Málokdo má na mysli katolickou církev jako světovou instituci.

„Označením katolická církev se například v českém prostředí většinou rozumí katolická církev v Čechách, jakkoliv je těžko oddělitelná od svého obecně katolického pozadí. Málokdo ale bude souhlasit s tím, že mluví-li o katolické církvi, mluví o celé katolické církvi,“ vysvětluje Schneider.

V této souvislosti Schneider připomíná výrok poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD): „Ve Španělsku, v Itálii, v Německu, na Slovensku, či v Chorvatsku římskokatolická církev kolaborovala, stejně tak se dá toto najít i u nás. Vatikán se podílel na úniku nacistických pohlavárů před spravedlností. Za protektorátu je řada okamžiků, kdy církevní hodnostáři hajlují po boku nacistů. Je i pravdou, že řada farářů skončila na nacistickém popravišti, ale klér se nepochybně kolaborace dopustil.“

Jakubčíkovy výroky mají blízko k pravdě

Poslanec Jakubčík by prý jen těžko dokazoval, že docházelo ke katolickému schvalování vražd židů. Přesto se jeho výrok blíží pravdě. Schneider připomíná, že Vatikán vydal jen pramálo výroků, které by dokazovaly, že nedocházelo ke schvalování vražd. Papež Pius XI. chtěl vydat encykliku ostře odsuzující antisemitismus. Kvůli své smrti to ale nestihl. Jeho nástupce Pius XII. pak dokument uložil hluboko do šuplíku. Rozhodl se neodsuzovat nacismus a zvolil opatrnou cestu pomoci pronásledovaným.

Tak panu kardinálovi je líto, že někdo něco může zpochybňovat? Autoritářství by vadilo méně?

Kardinál Dominik Duka označil Jakubčíkovo vystoupení za šíření lží a nenávisti. Církev prý u nás během války trpěla, umírala a vzdorovala nacistické totalitě. „Je mi líto, že někdo může toto zpochybňovat,“ prohlásil kardinál.

„Tak panu kardinálovi je líto, že někdo něco může zpochybňovat? Takže takový drobně autoritářský státeček, kde by se dala nasadit pochybovačům uzdička, by vadil méně?“ rýpl si Schneider a připomněl, že by Duka rád uzákonil „historické pravdy“.

Připravuje se legalizace výnosů z největší loupeže v dějinách. Církevní restituce tomu pomůžou

Prosazují se těžko, ale často se kvůli tomu využívá smrt šesti milionů židů během nacistického teroru. Nejdříve se zakáže pochybovat o holokaustu, ale poté následují zákony, o které jde především.

Například se prosadily církevní restituce a uzákoní se jediné správné hodnocení dějin. Komunismus prý byl větší zlo než nacismus. Podle Schneidera tak může později dojít k legalizaci výnosů z největší loupeže ve světových dějinách.

Jakubčík později smířlivě mluvil o „katolické církvi, která za komunistické totality trpěla“. Schneider zde znovu uvádí na pravou míru, že ne všichni komunističtí vězni byli potrestáni neoprávněně. Upozorňuje, že někteří katoličtí kněží ve střední a východní Evropě byli v době nástupu komunismu dostiženi důsledky svých činů za války.

Schneider tvrdí, že nikdo z kritiků ani slovem nereagoval na tvrzení Jakubčíka, že Vatikán vydatně pomáhal nacistickým zločincům na útěku. Tyto aktivity vyvrcholily takzvanou operací Sunrise. Proud válečných zločinců a jejich nakradeného bohatství pokračoval do bezpečných přístavů ještě deset let po válce. Věděli o tom rakouský biskup Alois Hudal nebo chorvatský kněz Krunoslav Draganovič.

„Ministr kultury a poslanec za KDU-ČSL Daniel Herman řekl, že Jakubčíkovy výroky o kolaboraci církve neodpovídají historickým faktům. Neřekl však v čem. Styděl se Herman, když údajně křičel při Jakubčíkově projevu hanba, protože to bylo ve skutečnosti ještě horší? Nebylo tomu tak, Herman se nerozčiloval nad tím, o čem se mluví, ale nad tím, že se o tom mluví,“ vysvětlil Schneider.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

4:41 Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

Pořádně naloženo dostali od bulvárního novináře, podnikatele a profesionálního hráče pokeru Pavla No…