Řád, který pečoval o Havla, se podivně dostal k pozemkům. Hned je prodal za desítky milionů

21.12.2013 6:58

Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského v březnu požádala o vydání lukrativních pozemků v Řepích a již v listopadu je prodala. Podle odhadů za ně mohla získat až 40 milionů korun. Boromejky odmítají říci, kolik peněz přesně dostaly, deníku Právo ale prozradily, že potřebovaly peníze na provoz nemocnice i hospice. Úřady přitom nejsou schopny odhadnout, kolik podobných obchodů by mohlo proběhnout. Na tento přišly náhodou.

Řád, který pečoval o Havla, se podivně dostal k pozemkům. Hned je prodal za desítky milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto

Řád v březnu požádal o vydání 7330 metrů čtverečních pole v Řepích, které držel Státní statek Praha, který je v likvidaci. A likvidátor Jiří Kunt zařídil převod na boromejky s odůvodněním, že nejde o zemědělskou půdu. Stání pozemkový úřad případ nyní přezkoumává, jeho ředitel Petr Šťovíček se zlobí, že půda byla prodána předčasně, nejprve bylo třeba ověřit, zda byla půda skutečně vyřazena ze zemědělského fondu.

Díra v zákoně

Kunt i boromejky se brání, že vše proběhlo podle zákona a boromejky navíc dodávají, že půdu rychle prodaly, protože potřebovaly finanční prostředky na provoz nemocnice, hospice či domu pro seniory, které provozují. Sestry, které se dlouho staraly o prezidenta Václava Havla a po úrazu také o prezidenta Miloše Zemana, však odmítají říci, kolik za pozemek od realitní firmy GAMA X-Promotion, které ho prodaly, utržily.

„Cena není tajná, je to věc mezi prodávajícím a kupujícím. Takovou otázku považuji za nepřípadnou, neboť výše kupní ceny je záležitostí konsenzu a svobodného uvážení smluvních stran,“ uvedla představená boromejek Bohuslava Kubačáková.

Může se ukázat, že převod půdy skutečně proběhl podle zákona, ale případ podle deníku ukazuje na jistou díru v zákoně, díky níž může dojít k převodu řady pozemků a jejich dalšímu prodeji bez toho, aby to měly úřady pod kontrolou. Na tento případ přišel Státní pozemkový úřad náhodou, neboť úředníky oslovil samotný státní statek s dotazem, zda jde o zemědělskou půdu, ale později ji sám označil za nezemědělskou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…