Realita ruského hospodářství je jiná, než tvrdí Kreml, zaznělo z Bakalových novin

19.06.2015 8:46

Ačkoli Kremlem kontrolovaná média ujišťují, že ruské hospodářství je v dobré kondici, čísla zveřejněná ruským statistickým úřadem svědčí dle novináře Adama Černého o opaku. Stálý spolupracovník Hospodářských novin poukazuje zejména na obrovský nárůst počtu lidí žijících v bídě. Strádá prý každý šestý Rus.

Realita ruského hospodářství je jiná, než tvrdí Kreml, zaznělo z Bakalových novin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec, ilustrační foto

„Těžko podezírat statistický úřad Ruské federace, že by byl nástrojem propagandy nepřátelského Západu se Spojenými státy v čele. Spíše by se dalo čekat, že vypouští čísla, která budou svědčit o blahorodí vlády Vladimira Putina. Pozornější četba přehledů tohoto úřadu však nabízí obrázek, ze kterého úspěchy 15 let vlády jednoho muže vyčtou stěží,“ uvádí Černý.

Sešup cen ropy a zemního plynu, na nichž je prý fungování ruské ekonomiky přímo závislé, spustil dle Černého řetězovou reakci, viditelnou zvláště v poklesu kurzu rublu a následném růstu cen dováženého zboží, se kterým se svezli i domácí výrobci, takže skokový růst inflace srazil reálné příjmy. Na konci rovnice pak dle novináře stojí zpráva ruského statistického úřadu, že lidí žijících v bídě je zase o něco více.

V meziročním srovnání se dle statistického úřadu loňských 19,8 milionu neboli 13,8 procenta populace vyhouplo na letošních 22,9 milionu neboli 15,9 procenta. V bídě tak žije každý šestý Rus. Černý pro srovnání uvádí, že lidí v bídě přibylo v Rusku i loni, ale tehdy to prý bylo v meziročním srovnání „pouze“ 0,4 procenta, tedy půl milionu Rusů.

Z dosažitelných průzkumů přitom dle novináře vyplývá, že Rusové si hospodářský úpadek země a dopad na svou životní úroveň uvědomují, od vlády ale prý nápravu neočekávají.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…