Rittig s Nagyovou prý mohou ohrozit národní bezpečnost. Ještě dnes si listují tajnými dokumenty

01.04.2014 8:34

Kauza Ivo Rittiga a lidí napojených na jeho byznys může pro zemi představovat bezpečnostní riziko. Jedná se o tu část kauzy, ve které je vyšetřován Rittigův přístup k utajeným informacím. Ty jsou jako předmět doličný připojeny ke spisu, kde si je mohou přečíst všichni obvinění i jejich advokáti. Normálně by k nim přitom měli přístup jen lidé s bezpečnostní prověrkou.

Rittig s Nagyovou prý mohou ohrozit národní bezpečnost. Ještě dnes si listují tajnými dokumenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Podle MF Dnes se jedná celkem o zhruba patnáct osob, u kterých není možné vůbec zjišťovat, zda mají bezpečnostní prověrku. Podle policistů je v tomto případě nezbytné respektovat právo na obhajobu, které umožňuje neomezený přístup ke spisu všem obviněným i jejich obhájcům.

Mluvčí NBÚ Radek Holý ale upozornil, že bezpečnostní riziko je v tomto případě přece jen eliminováno. Obžalovaní i advokáti se takto sice mohou dostat k utajeným skutečnostem, ze zákona o nich však musí zachovávat mlčenlivost a neumožnit k nim přístup jiným neoprávněným osobám. Jinak mohou dostat pokutu až pět milionů, nebo dokonce sami skončit před soudem.

Náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár připustil, že v tomto případě došlo k velmi specifické situaci. I on však upozornil, že všichni účastníci řízení jsou poučováni, co mohou a co ne a jaké to pro ně může mít důsledky. Žalobce Komár ale připouští, že vynesení informací prakticky nelze zabránit.    

„V okamžiku, kdy daná osoba tuto informaci má, může s ní disponovat a předávat ji ústně, telefonicky, jakkoliv. Je to obtížné prokázat,“ říká žalobce. Proto žalobci požádali, aby utajené informace, které se dostaly do spisu, byly odtajněny. Ve chvíli, kdy se s nimi volně seznamuje poměrně široký okruh lidí, je podle žalobců bezpředmětné je nadále utajovat. Úřad, který data utajil, však napoprvé nevyhověl, nyní tedy v Olomouci sepisují druhou žádost.

V případě úniku utajených skutečností z Úřadu vlády policie viní kromě podnikatele Rittiga, ke kterému měly směřovat, rovněž šéfku sekretariátu premiéra Nečase Janu Nagyovou, která měla úniky zajišťovat, dále právníka Tomáše Jindru, jenž měl materiály předávat, a Rittigova advokáta Davida Michala. Ten celý případ pro MF Dnes označil za „naprostou ptákovinu“. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …