Ruský novinář žaluje: Jak to, že se nezabavuje majetek Putinových oligarchů

24.09.2014 10:29

Ruský novinář Leonid Beršidskij na serveru agentury Bloomberg informuje o prvním ruském miliardáři, jehož část majetku v zahraničí byla obstavena v důsledku sankcí. Jde o blízkého přítele Vladimira Putina Arkadije Rotenberga.

Ruský novinář žaluje: Jak to, že se nezabavuje majetek Putinových oligarchů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Lenin je v Rusku všude

„Přítel Vladimira Putina a jeho sparingpartner v judu Arkadij Rotenberg se stal prvním ruským podnikatelem, jehož majetek byl v zahraničí zabaven. Podle agentury Bloomberg byl Rotenbergovi zabaven majetek v Itálii v hodnotě 36 milionů dolarů. Ruský podnikatel tak nyní nemůže disponovat svým luxusním hotelem Berg a dalšími nemovitostmi na Sardinii," píše v úvodu Beršidskij.

„Ruský miliardář byl na seznamu sankcionovaných od 28. července. Dle svých slov se nesnažil nijak zakrýt vlastnictví hotelů a nemovitostí, protože si prý neuvědomil, že se i na tento typ majetku sankce vztahují. Sankcím podléhají účty a aktiva, která přitom v Itálii vůbec nemám. Celé to jen dokazuje nezákonnost a absurditu situace," sdělil Rotenberg tiskové agentuře Interfax.

„Není se co divit, že Rotenberg není schopen pochopit význam slova majetek. Ke svému obrovskému jmění přišel díky výhodným stavebním smlouvám s plynárenským monopolem Gazprom a organizačním výborem olymijských her v Soči. Což vyžadovalo spíš znalost osobitého ruského nákupního systému než povědomí o obchodní terminologii," míní Beršidskij.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Je skutečně překvapující, proč doposud nebylo zabaveno více ruského majetku v Evropě. Rotenberg např. vlastní i sportovní stadion Hartwall-areena v Helsinkách, který v loňském roce koupil společně s dalším Putinovým přítelem nacházejícím se na seznamu EU Genadijem Timčenkem. V Hartwall-areeně se často konají i koncerty amerických pop star, nedávno zde vystoupili např. Miley Cyrus a Justin Timberlake. Oba dva ruští miliardáři se však zatím stále nemusí o svoji výdělečnou nemovitost obávat, byť jejich vlastnictví bylo v médiích často zmiňováno," upozorňuje Beršidskij.

„Vypátrání dalších Putinových kumpánů, kteří vlastní v Evropě obrovské majetky, by však nemělo být až taková věda. Evropští vyšetřovatelé potřebují pouze přístupy do firemních registrů, zpravodajské informace a zprávy od ruských emigrantů, kteří se staví k Putinovi nepřátelsky a rádi se podělí o vše, co vědí. Logickým závěrem pomalého postupu vyšetřování je, že se evropské vlády snaží jen velmi málo, aby ruští miliardáři pocítili sankce na vlastní kůži. Možná již v očekávání, že se bude vzhledem ke končící krizi na Ukrajině s Putinovým režimem zase brzy normálně obchodovat," je přesvědčen Beršidskij.

„Ani ve Spojených státech ovšem nebylo dosaženo v této záležitosti většího pokroku. Agentura Bloomberg již v červnu informovala o tom, že oddělení domácí bezpečnosti začalo s vyhledáváním majetku ruských miliardářů. Nic však nenasvědčuje tomu, že by od té doby v hledáčku uvízla nějaká opravdu velká ruská ryba. Pokud by se tak stalo, jistě by to médiím vzhledem k pošramoceným rusko-americkým vztahům neuniklo. Osobní sankce zaměřené proti konkrétním členům zkorumpovaných putinovských elit mohou mít svůj efekt, protože netrestají obyčejné Rusy. Zdá se však, že i přesto je jejich prosazování věnováno velmi málo úsilí a pozornosti," kritizuje v závěru Beršidskij.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…