Ruský politolog prozradil, co se děje za zdmi Kremlu. Putin je prý v ohrožení

14.08.2015 8:33

Ruský politolog Andrej Piontkovskij tvrdí, že v nejvyšší ruských kruzích se již hledá nástupce Vladimira Putina. Mohl by jím prý být šéf prezidentské administrativy Sergej Ivanov. Současný prezident si dle ruského politologa především v souvislosti s Ukrajinou nevede dobře a i jeho nejbližší se od něj začínají pomalu odvracet.

Ruský politolog prozradil, co se děje za zdmi Kremlu. Putin je prý v ohrožení
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Oba Putinovy plány pro Ukrajinu selhaly. Nepodařilo se mu získat pod kontrolu východní regiony a nevyšel ani jeho plán B. To znamená, že Západ Ukrajinu nepřinutil k žádným velkým ústupkům vůči Rusku. Zájmy Putinových spojenců se s těmi jeho začínají rozcházet a oni pomalu uvažují nad jeho výměnou,“ napsal Piontkovskij ve svém komentáře publikovaném na serveru Apostrophe.com.ua. Ruskému prezidentovi dle jeho mínění nezbývá nic jiného, než vystupňovat svoji agresi. Případně zatlačit na Západ, aby Ukrajinu ponechal svému osudu.

Pokud se pokusí Vladimir Putin zabrat oblast kolem přístavu Mariupol a vytvořit tak pozemní koridor na Krym, Západ avizoval, že navýší sankce a dodá Ukrajině smrtící zbraně. To však podle Piontkovského není jediné, co může Západ udělat. „Měl by zmrazit účty ruských politiků a oligarchů v západních bankách. Dále by pomohlo, kdyby evropští a američtí politici zvýšili tlak na Moskvu kvůli jejímu podílu na sestřelení malajsijského civilního letadla nad Ukrajinou, na vraždě Litviněnka a dalších podobných kauzách,“ nabádá ruský politolog.

„Velkou hrozbu však pro Putina představuje i možnost zvýšení vojenské agrese. On nemůže ustoupit, ale pro jeho spolupracovníky i většinu politického establishmentu je otevřený vojenský konflikt se Západem absolutně nepřijatelný. Ti lidé správně pochopili, že by tak ztratili miliardy dolarů a vše by nakonec vedlo ke svržení současného režimu,“ uvádí s tím, že i kdyby chtěl Putin náhle změnit dosavadní politický kurz, stal by se v očích svých příznivců hlavním viníkem porážky a oni by jej nakonec opustili.

„Stačí si připomenout, jak skončil Nikita Chruščov po vynuceném stažení ruských raket z Kuby. Jeho dny u moci byly sečteny a on musel odstoupit. Pro současný ruský establishmen je menším zlem přinutit Putina k odstoupení a nastolit se Západem mírové vztahy,“ konstatuje ruský politolog, podle kterého vysocí ruští představitelé v tomto ohledu vysílají signály již posledních několik měsíců. „Nyní se situace stala závažnější a řekl bych, že k nějakému posunu dojde v nejbližších několika týdnech,“ soudí Piontkovskij.

Ruský politolog odhaduje, že jestli se Putin odhodlá k eskalaci napětí, dojde k vojenské akci ještě v tomto měsíci nebo nejpozději v září. „Patrně se bude ruský prezident snažit vyvolat promyšlenou provokaci, jež by vrhla veškerou vinu na ukrajinskou stranu. Putin doufá, že by tak Ukrajina přišla o podporu Západu. Ukrajinští politici by proto měli být mimořádně opatrní, aby na bitevním poli nespadli do nastražené pasti. Zároveň je nutné, aby spustili diplomatickou ofenzívu a sdělili OSN, že napětí stupňuje Moskva,“ radí Piontkovskij.

Předvídat další kroky Moskvy je dle jeho mínění velmi složité, protože nejvyšší kremelské kruhy začínají panikařit. Konkrétně poukazuje na publikovaný text vyzývající ke spalování západních potravin na hranicích a podivné chování ministra zahraničí Sergeje Lavrova po setkání se saúdským protějškem. „Politici v Moskvě dobře chápou stávající situaci. Jako nejpravděpodobnější řešení je nahrazení Putina Sergejem Ivanovem. On sice formálně zastává nepolitickou funkci šéfa prezidentovy administrativy, ale přesto neustále poskytuje rozhovory zahraničním médiím. Líčí v nich sám sebe jako někoho, kdo by mohl být konstruktivním partnerem Západu.

„Je zřejmé, že Putinův odchod by razantně změnil politiku Moskvy. Lhostejno, jestli jeho nástupce vzejde ze stejného okruhu. Mohlo by to probíhat podobně jako po smrti Stalina. Také jeho nástupci razantně změnili zahraniční politiku tehdejšího Sovětského svazu. V naší současnosti bude signálem ke kritice Putina dvacátý sjezd Jednotného Ruska. Ruský prezident bude čelit veřejné kritice za závažné chyby, kterých se dopustil na Ukrajině,“ věří Piontkovskij.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…