Rusové vydrží mnohem víc než Evropané, varoval exministr Svoboda

08.06.2015 22:30

Hosty pondělních Událostí, komentářů České televize byli exministři zahraničí České republiky Jan Kavan (ČSSD) a Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Rozebírali především současné spory mezi sedmičkou vlivných států světa (G7) a Ruskem. Přeli se o efektivnost protiruských sankcí, popsali, co dál s dohodami z Minsku, a nabídli i určitý vhled do mysli ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusové vydrží mnohem víc než Evropané, varoval exministr Svoboda
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Exministr zahraničí Cyril Svoboda

Podle Svobody není správné, že se jedná o Rusku bez Ruska. Ale pokud už se to děje, můžeme to číst asi takto. „Obě dvě strany říkají, že minský proces je jediná možná cesta, a upozorňují, že ani jeden z partnerů nesmí couvnout,“ poznamenal k tomu lidovecký exministr. Kavan mu dal za pravdu, ale dodal i ono pověstné B. „Varování vůči Rusku zní nepřesvědčivě... Naplňuje se jen to, co řada z nás říkala už loni na jaře, že totiž sankce nikam nepovedou,“ podotkl Kavan.

V Rusku posilují Putin, armáda i autoritářské tendence

Podle jeho slov navíc uskupení G7 nepředstavuje většinu světa. A když už na to přistoupíme, je podle Kavana nesmysl si myslet, že všechna odpovědnost leží jen na Rusku. „Proto závěr G7, který se obrací čistě na Moskvu a říká, vy jste zodpovědní za naplnění Minsku, je holý nesmysl,“ zdůrazňoval Kavan. Zaprvé Moskva neovládá rebely a zadruhé úkoly v minském procesu má i Kyjev.

Podle Svobody se ukázalo spíše to, že sankce měly a mají význam, teď je ale třeba, aby se přikročilo k plnění dohod z Minsku, jenže nejen jich. Jedna či druhá strana by k dohodám z Minsku měla přidat ještě něco navíc. „Jakýsi Minsk plus,“ poznamenal Svoboda. Všichni aktéři musí něco přidat, a to už jen proto, jak zdevastovanou zemí Ukrajina je.

Kavan i dál trval na tom, že sankce nesplnily to, co se od nich čekalo. Pokud jde o řešení situace na východě, Ukrajina musí projít novými volbami a musí být přijata nová ústava, která nastolí nové státoprávní uspořádání Ukrajiny. „Federativní, konfederativní, to je na nich, ale musí k tomu dojít. „A pokud jde o sankce, vůbec nevedly k oslabení prezidenta Putina, spíše naopak, preference mu rostou, posílila armáda a posílilo i to, co bych nazval autoritativními tendencemi,“ varoval.

Neblahé upozornění přidal i Svoboda. „Rusové vydrží víc, práh toho, co unesou, je úplně jinde než u Evropanů. Putin to ví a hraje na to, když se ptá Evropské unie: A co jste ochotni platit vy?“ nabídl vhled „do hlavy“ Vladimira Putina lidovecký exministr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…