Semeniště zla, promluvil ministr Chovanec o internetu. Nazrála prý doba, abychom s ním něco dělali

08.01.2016 7:15

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je přesvědčen, že nazrála doba k tomu, aby odzvonilo anonymitě na internetu. Podle šéfa resortu si přece nikdo nepřeje, aby se z internetu stalo semeniště zla.

Semeniště zla, promluvil ministr Chovanec o internetu. Nazrála prý doba, abychom s ním něco dělali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

„Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ řekl pátečním Lidovým novinám Chovanec v reakci na e-mailovou aféru svého stranického šéfa a premiéra Bohuslava Sobotky. Nikdo si přece nepřeje, aby se z internetu stalo, slovy ministra, „semeniště hnutí propagujících zlo“.

Sluší se připomenout, že útok na Sobotkův e-mail nebyl v poslední době ojedinělý. Před několika dny byl napaden i premiérův účet na sociální síti Twitter a v minulosti došlo k mnoha internetovým útokům, ať už slovním, či jiným, na řadu jiných politiků, V současné době ale máme jen omezené možnosti, jak útočníky vypátrat a potrestat, což by se podle ministra mělo změnit.

Kde se lze inspirovat? Např. v Rusku, kde v kontrole internetu zašli asi nejdál. Z obavy před teroristickými útoky uvažuje o důkladnější kontrole internetu i francouzská policie. V době ohrožení by např. mělo být možné zakázat volně dostupné wi-fi sítě a sdílená připojení.

O omezení anonymity na internetu se pokouší i politici v USA, ale tam naráží na velmi tvrdý odpor veřejnosti. Toho využívají mnozí hackeři a registrují své weby právě v této zemi. „Je to i případ stránek, které zveřejnily soukromou korespondenci premiéra. My jsme opakovaně v minulosti, když tatáž stránka zaútočila na ministryni Michaelu Marksovou-Tominovou, žádali provozovatele i úřady v USA o zákrok. S ohledem na americkou ústavu to ale není možné,“ vysvětluje Chovanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…