Senátor Veleba pro PL: Jak je možné, že se na dění na Donbase hledí zcela jinak, než na Kosovo

24.04.2015 17:36

Podle senátora Jana Veleby s blížícím se 70. výročím ukončení druhé světové války nabývá počet článků a úvah, které se snaží toto výročí otočit proti prezidentovi Ruska Vladimiru Putinovi. Veleba míní, že je to z toho důvodu, aby se tak ospravedlnila neúčast západních představitelů vlád. Zároveň tím chtějí „přisolit“ Miloši Zemanovi, který má v plánu se oslavy v Moskvě účastnit. Podle Veleby je udivující, jak se na dění na Donbase nahlíží zcela odlišně, než jak se nahlíželo na dění v Kosovu.

Senátor Veleba pro PL: Jak je možné, že se na dění na Donbase hledí zcela jinak, než na Kosovo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba

Veleba zmínil, že prý v nedávném článku historika Jana Rychlíka bylo uvedeno, že anexí Krymského poloostrova byl dovršen proces, který začaly Spojené státy americké v roce 2008, kdy uznaly nezávislost Kosova nad Srbskem. Veleba však podotýká to, že v článku Rychlíka nebylo zmíněno, jakými podmínkami získalo Kosovo nezávislost, a srovnává to, že v případě Krymu předcházelo referendum, na rozdíl od nezávislosti Kosova, kterému poskytly podmínky pro vyhlášení nezávislosti USA a západní spojenci tím, že intenzivně bombardovali Srbsko bez mandátu OSN.

Jan Veleba dále popisuje, jak on sám říká, to, co „už bylo popsáno snad tisíckrát,“ tedy to, co následovalo po odtržení Krymu. Zmiňuje se, jak po úspěšném referendu o nezávislosti Krymu následoval rychle organizovaný odpor „samozvaných a narychlo vyhlášených republik – Doněcké a Luhanské“. Následovala „občanská válka,“ tedy boj proti ukrajinské armádě, kterému se podle Veleby Krym díky odtržení vyhnul.  

Podle Veleby stojí k zamyšlení, jak je možné, že události, jež se staly na Kosovu, tedy násilné odtržení Kosova od Srbska za pomoci použití síly a rozhodnutí Clintonovi vlády a samozřejmě za cenu srbských civilních obětí, se média ani politici k věci už dále nijak nevyjadřovali. Tehdy podle Veleby kosovský Albánec Hashim Thaçi, který je znám svými „temnými praktikami (obchod s lidskými orgány vyjmutými srbským zajatcům)“, utvořil narychlo oddíly, které byly nazývány „Kosovskou osvobozeneckou armádou“, a oddíly, jež jsou na Donbase, jsou pro změnu nazývány „teroristy.“

Podle Veleby je zřejmé, že se stejné děje, které od sebe dělí pouhých sedm let, nazývají zcela protikladným způsobem. Zároveň míní, že se „svět žene do nové studené války“ tím, že se snaží dostat „Rusko na kolena“. Veleba pociťuje současné dění za nepřijatelné a nebezpečné, jelikož se tvoří „neuvěřitelná psychóza“, která utváří seznamy „nepohodlných“ osob a médií, a dokonce se prý mluví o Putinově „páté koloně“. Měli bychom podle něj udělat vše, abychom tento vývoj zastavili.

                                         

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: ste

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…