Sněmovna začala přijímat nové nominace na státní vyznamenání

30.12.2014 16:22

Sněmovna začala opět přijímat návrhy kandidátů na státní vyznamenání. Lidé a organizace mohou nominace posílat do konce března příštího roku. Oznámil to sněmovní tiskový odbor. Dolní komora návrhy posoudí v polovině roku a vybrané adepty doporučí prezidentu republiky. Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Senát, který nominace obvykle rovněž přijímá do konce března.

Sněmovna začala přijímat nové nominace na státní vyznamenání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ocenění za službu v zahraničí

V případě sněmovny mají lidé své návrhy adresovat podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, a to buď v listinné podobě, nebo i elektronickou poštou. Nominace předloží poslaneckým klubům k případnému osvojení a vybrané návrhy doporučí ke schválení celé sněmovně.

Sněmovna loni navrhla prezidentovi 49 osobností

Loni sněmovna navrhla prezidentovi 49 osobností včetně osmi statečných, kteří v Moskvě v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Z nich od Miloše Zemana dostala Medaili Za zásluhy pouze Natalja Gorbaněvská, která loni zemřela. Zeman využil při příležitosti státního svátku 28. října vyznamenat i některé další sněmovní nominace. Ocenil spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta, posmrtně lidického faráře Josefa Štemberku a číhošťského faráře Josefa Toufara a také Carla Horsta Hahna, který se podílel na začlenění společnosti Škoda Auto do koncernu Volkswagen Group.

Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva vyjadřuje ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku. Řád T. G. Masaryka je určen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je určena pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

Podle zákona jsou dny určené pro předávání vyznamenání 1. leden a 28. říjen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…