Sněmovně důvěřuje pětina lidí. Propadák postihl Českou národní banku

20.12.2013 17:32

V prosinci mírně vzrostla důvěra obyvatel ČR v prezidenta Miloše Zemana a Senát, výrazněji v Poslaneckou sněmovnu, zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z ústavních institucí ale lidé nadále sněmovně důvěřují nejméně, důvěru v ní má jen 21 procent lidí. Naopak největší důvěře, zhruba tří pětin obyvatel, se dál těšili starostové obcí. Výrazně po devizových intervencích klesla důvěra v Českou národní banku.

Sněmovně důvěřuje pětina lidí. Propadák postihl Českou národní banku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny

Prezidentovi republiky důvěřuje 41 procent dotázaných, v listopadu jeho důvěra klesla na 39 procent z říjnových 51 procent. Ve srovnání s listopadovým průzkumem se jedná o posun v rámci statistické chyby, uvedlo CVVM. "Prezidentovi častěji důvěřují respondenti starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a příznivci ČSSD a KSČM," uvedli autoři průzkumu.

Důvěra ve sněmovnu se zvýšila na 21 procent z listopadových 15 procent, u Senátu stoupla od minulého průzkumu o dva procentní body na 28 procent. Senátu i sněmovně podle CVVM častěji důvěřují lidé do 29 let, dotázaní s vysokoškolským vzděláním a s dobrou životní úrovní. Důvěra v končící úřednickou vládu Jiřího Rusnoka se nezměnila, se 24 procenty zůstala druhá nejnižší z ústavních institucí.

Vyšší důvěru než celostátní mají krajské a místní reprezentace. Krajským zastupitelstvům důvěřuje 41 procent lidí, což je nárůst z listopadových 38 procent. O procentní bod na 59 procent se zvýšila důvěra v obecní zastupitelstva. "Důvěryhodnost osob stojících v čele obecních a krajských samospráv v zásadě přesně kopíruje míru důvěry, kterou mezi občany požívají obecní, respektive krajská zastupitelstva," uvedlo CVVM. Svému starostovi tak v prosinci důvěřovalo 61 procent lidí a hejtmanovi 39 procent dotázaných.

Výrazný pokles důvěry u ČNB

Z dalších institucí se výrazně zmenšila důvěra lidí v Českou národní banku. V prosinci klesla na 38 procent z 66 procent v dubnu 2011. Centrální banka minulý měsíc zahájila devizové intervence k oslabení koruny, kterými chce zabránit deflaci, a udržet tak pracovní místa a zabránit ztrátám u hrubého domácího produktu. Postup ČNB kritizovali někteří ekonomové a podnikatelé a také prezident Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Rusnok.

S politickou situací v Česku bylo podle průzkumu spokojeno v prosinci osm procent dotázaných proti listopadovým sedmi procentům. Nespokojenost vyjádřilo 62 procent respondentů; meziměsíčně byl jejich podíl o pět procentních bodů nižší.

Průzkumu CVVM se mezi druhým a devátým prosincem zúčastnilo 987 lidí ve věku od 15 let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…