Sobotka a Fico si popovídají s Merkelovou. Nejen o EU

25.03.2017 18:23

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), německá kancléřka Angela Merkelová a předseda slovenské vlády Robert Fico si na začátku dubna v Berlíně připomenou 25. výročí podpisu smlouvy o dobrém sousedství mezi Československem a Německem. Vyplývá to z materiálu, kterým se bude ve středu zabývat vláda. Trojice politiků by měla v Německu také jednat o evropských tématech a zúčastní se debaty se studenty.

Sobotka a Fico si popovídají s Merkelovou. Nejen o EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Slovenska Robert Fico a premiér Česka Bohuslav Sobotka

Smlouva o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, podepsaná 27. února 1992, reflektovala nové podmínky vzájemných vztahů po pádu železné opony. Německo se zavázalo mimo jiné k podpoře českého členství v Evropských společenstvích (předchůdce Evropské unie). Obě smluvní strany se rovněž dohodly na pravidelných konzultacích na různých úrovních, připomíná ČTK.

Sobotka a Fico by měli jednání s Merkelovou zahájit jednáním u oběda, kde se budou věnovat otázkám Evropské unie. Po společné tiskové konferenci zamíří na setkání s německými, českými a slovenskými studenty, s nimiž budou diskutovat na téma „Příspěvek středoevropského regionu k budoucnosti Evropy“.

Přijetí smlouvy už letos v den 25. výročí jejího podpisu připomněli ministři zahraničí všech tří zemí Lubomír Zaorálek, Miroslav Lajčák a Sigmar Gabriel. V dokumentu uvedli, že Česko, Slovensko a Německo chtějí vytvářet silnější Evropu, která bude konkurenceschopná, zajistí bezpečnost a obstojí v globalizovaném světě. Smlouva z roku 1992 podle nich posílila kontakty všech tří zemí a přispěla ke zlepšení jejich vztahů.

Na smlouvu o dobrém sousedství navázala o pět let později Česko–německá deklarace, která na rozdíl od předchozího dokumentu řešila i odškodnění obětí nacismu. Deklarace ale zároveň uváděla, že obě strany nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti a že se zaměří na budoucnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…