Starosta Chodova: Deficit vedení kraje? Nedostatečné pracovní uplatnění pro mladé

8. 3. 2016 13:46

Patrik Pizinger (HNHRM) chce v roce 2015 především pokračovat v započatých investicích včetně rekonstrukce a přístavby základní školy J. A. Komenského. Jak si ale povzdechl pro naše stránky, dlouhodobější záměry komplikuje skutečnost, že ani v roce 2016 není jasné, na co a za jakých podmínek bude možné čerpat dotace v programovém období 2014–2020. Řeč přišla ale také na bezpečnost ve městě a na aktuální téma snížení věkové hranice trestněprávní odpovědnosti.

Starosta Chodova: Deficit vedení kraje? Nedostatečné pracovní uplatnění pro mladé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Jak byste hodnotil uplynulý rok a současně svůj první rok ve funkci? Jak je denní realita práce starosty blízká vaší původní představě o této profesi?

Realita je vždy trochu jiná. Nicméně mám výhodu v tom, že jsem v letech před svým nástupem pracoval jako zastupitel a člen rady města a zejména do roku 2014 po jedno funkční období i jako místostarosta města. Díky tomu jsem si mohl udělat představu o tom, co mě čeká.

Co nového plánujete letos?

V první řadě rekonstrukci a přístavbu naší základní školy J. A. Komenského. Pro současné funkční období jsme si stanovili jako hlavní cíl vyřešení školního areálu této základní školy, která doposud sídlí ve dvou objektech, jež jsou od sebe vzdálené. Dále budeme pokračovat v investicích do mateřských škol a zbývajících školských areálů. Letošní rok je pro nás také důležitý z pohledu dotací, které se snad rozjedou. Je smutné, že dotační období se jmenuje 2014–2020 a ještě v roce 2016 není jasné, na co bude možné čerpat dotace a za jakých podmínek. To je smutný obrázek naší republiky.

V jaké fázi je revitalizace chodovského sídliště tvořeného ulicemi Husova, Jiráskova, Čapkova a 9. května?

Letos bude hotová studie. Následovat bude stanovení priorit pro realizaci a rozpracování jednotlivých projektů pro stavební povolení a realizaci.

Revitalizace je rozdělena do pěti etap, jejichž realizace závisí především na získání potřebných financí. Z čeho by měly být pokryty? A troufnete si odhadnout termín dokončení?

Je to úkol dlouhodobý. Částečně budeme financovat tuto revitalizaci z vlastních prostředků. Na regenerace sídlišť budou také pravděpodobně vypsané dotace. O jejich získání se pokusíme. První úkol u sídliště 9. května je jasný, a to jsou dětská hřiště pro různé věkové kategorie. U tohoto kroku město začne letos a pevně věřím, že se zbytkem budeme do konce roku 2017 hotoví. 

V příštích letech plánujete nabídnout občanům či případným dalším zájemcům nové parcely pro rodinnou výstavbu a do budoucna byste chtěli zástavbu rozšířit i kousek za město. Je o nové bydlení v Chodově velký zájem?

Ano, zájem je. Byť i zde se projevuje slabší kupní síla obyvatel regionu. Proto nejspíše bude pozemky město nabízet samo bez vstupu soukromého kapitálu. Tak aby výsledná cena za pozemky byla ve finančních možnostech obyvatel.

Pokud jde o obyvatele města, jaký je jejich současný počet? Nakolik městu obyvatel za poslední léta přibylo či ubylo a co k tomu přispívá?

Počet obyvatel klesá a blíží se k číslu 14 200. Je to problém celého regionu a faktorů je několik. Zejména je to velký odliv mladých lidí, kteří odejdou za školou a už se nevrátí. Kombinace vzdělání, špatného uplatnění na trhu práce, případně málo placená práce je pro mladé hlavním argumentem pro odchod z Karlovarského kraje. Zde má kraj jako takový velký deficit a pro nové krajské vedení, které vzejde z podzimních voleb, je to velký a nelehký úkol.

Co by se ještě podle vás dalo v tomto směru zlepšit?

V první řadě je třeba konečně najít a začít realizovat krajskou koncepci vzdělávání. Ta už osm let neexistuje. Je nutné dokončit dálniční propojení na Prahu a přilákat do kraje investory, kteří nepůjdou jenom za levnou pracovní sílou, ale nabídnou práci i vysokoškolsky vzdělaným zaměstnancům.

S cílem zajistit bezpečnost ve městě intenzivně spolupracujete nejen s městskou a státní policií. Ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, spolu s bezpečnostními složkami a terénními organizacemi jste ale vytvořili také strategii, která má vést ke snížení drog v ulicích, práci s problémovou mládeží apod. Přinesla koncepce již nějaké pozitivní výsledky? A můžete být případně konkrétnější?

Díky této strategii se zajistil prostor pro terénní pracovníky, kteří městu pomůžou v té nerizikovější oblasti. Jsme na začátku realizace, a nemohu tedy mluvit o výsledcích. Připravované projekty se právě rozjíždějí a čekají na schválení dotace pro jejich financování. Ale už to samo je úspěch, že se podařilo koncentrovat všechny, kteří chtějí v této oblasti pracovat. Konkrétním krokem bylo spuštění pozice asistenta prevence kriminality při Městské policii v Chodově. Zde jsme ovšem nešli cestou dotace, ale asistenta platíme z vlastních prostředků. Chci totiž, aby asistent fungoval ve městě dlouhodobě, a ne v závislosti na tom, jestli na něj dostaneme od ministerstva vnitra peníze. To by měl životnost maximálně dva roky, a to je k ničemu. 

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce změnit zákon o mladistvých. A to tak, aby se například nezletilí vrazi už nemohli vyhnout vysokým trestům. Debatu o revizi zákona vyvolal případ tří dívek, které loni v dubnu zavraždily muže v Praze. A kvůli tomu, že dvě z nich byly nezletilé, dostaly nepravomocně poloviční tresty než jejich o pár měsíců starší spolupachatelka. Je to podle vás správná cesta? Není spíše na místě se více zaměřit na prevenci?

To je hrozně těžké. Všeobecně by se zákony neměly měnit kvůli jednotlivým případům. A to neplatí jenom u tohoto zákona. Poslední dobou si Česká republika mění zákony podle toho, když se něco zrovna konkrétně nehodí, místo toho, aby se hledalo maximální využití současné legislativy. Neznám konkrétní případ, ale určitě bych kvůli jedné kauze neměnil zákon.

Aktuálním tématem, které se ale neřeší poprvé, je snížení věkové hranice trestněprávní odpovědnosti. Podporujete vy sám takové snahy? Proč?

Zde bych asi již souhlasil. Vývoj i dospívání jsou rychlejší a je pravda, že mnohdy jsou si pachatelé moc dobře vědomi toho, že díky věku se trestu buď vyhnou, nebo bude mírnější. Pokud se trestné činnosti dopouštějí s tímto vědomím, znají svou odpovědnost a je na čase na to zareagovat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…