Stevardi a letušky ČSA chtějí ve čtvrtek stávkovat, firma jim to chce zakázat

24.10.2014 7:47

Letušky a stevardi ČSA budou ve čtvrtek 30. října kvůli propouštění a snižování mezd stávkovat. Aerolinie se obrátily na soud, chtějí stávku předběžným opatřením zakázat. Pokud se to nepodaří, využije společnost zvláštní režim, aby byl letecký provoz zasažen co nejméně. Informuje o tom Radiožurnál.

Stevardi a letušky ČSA chtějí ve čtvrtek stávkovat, firma jim to chce zakázat
Foto: ČSA
Popisek: ČSA

„Stevardi, ať už jsou v režimu propouštěných, nebo nepropouštěných, si to odhlasovali. Ale myslím si, že tam bude plno lidí navíc," sdělila Radiožurnálu předsedkyně odborové organizace posádek letadel Petra Posová. V ČSA pracuje zhruba 400 stevardů, Posová ale neupřesnila, kolik z nich se do stávky zapojí.

Stávka prý lety ČSA neohrozí

Podle odborů stávka zasáhne letecký provoz, vedení ČSA s tím nesouhlasí. Pokud stávku nezakáže soud, chystá společnost krizový plán. „České aerolinie mají připravené postupy, které společnosti umožní plánovat a řídit nasazování posádek podle krizového scénáře. Všechny lety Českých aerolinií budou nadále standardně vypravovány dle platného letového řádu," řekl Radiožurnálu mluvčí ČSA Daniel Šabík.

„Přes palubu" má jít 77 pilotů, ale i desítky lidí z administrativy a témě dvě stovky letušek a stevardů

Vedení ČSA začalo rozdávat výpovědi ve čtvrtek. Restrukturalizaci spočívající ve snižování mezd a v masivním propouštění ve středu podpořil jejich menšinový vlastník, Korean Air. Celkem aerolinie v rámci restrukturalizačního plánu hodlají propustit 77 pilotů, 66 pracovníků v administrativě a přes 170 palubních průvodčích.

ČSA nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě. V roce 2011 dopravce podle výroční zprávy zaměstnával bezmála 1500 lidí, z toho 292 pilotů a 613 letušek a stevardů. Rok předtím dopravce zaměstnával přes 2000 lidí, z toho 415 pilotů a 752 palubních průvodčích. Vloni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…