Tak proč nedoporučujete přistoupení k euru, obořil se Takáč na Rusnoka

30.01.2019 20:40

Koruně je sto let; jak si ovšem česká koruna stojí v roce 2019? Na to se dotazoval ve středečním Interview na ČT24 moderátor Daniel Takáč Jiřího Rusnoka, guvernéra České národní banky, který prozradil, jak moc českou korunu ohrožuje brexit a zda bude v Ćesku euro, nebo zda koruna evropskou měnu přežije.

Tak proč nedoporučujete přistoupení k euru, obořil se Takáč na Rusnoka
Foto: Petr Kupka
Popisek: Jiří Rusnok při besedě se studenty VŠB-TU Ostrava

„Brexit je dnes významným faktorem nejistoty, všechna tato rizika ovlivňují hospodářský vývoj. A měna je v dlouhém období odrazem hospodářského vývoje dané země,“ řekl Rusnok v úvodu rozhovoru s tím, že takto nepřímo brexit ovlivňuje českou korunu.

Pro krátkodobý výhled evropské ekonomiky a potažmo české ekonomiky by potenciální divoký a neuspořádaný rozchod EU s Velkou Británií byl prý problémem. „Určitě to ale českou ani evropskou ekonomiku nepoloží. Je to jen nepříjemná komplikace,“ ujišťoval guvernér České národní banky.

Žádné krizové plány v případě tvrdého brexitu, tedy odchodu Velké Británie bez dohody, Česká národní banka nemá. „Nás se to asi jako instituce bezpostředně nijak nedotkne ve smyslu, že by nám přestala chybět hotovost,“ řekl Rusnok s tím že se však jako všechna pracoviště, která se zabývají makroekonomickým prognózováním, snaží odhadovat potenciální možné dopady nepříznivého scénáře.

„Teď pracujeme na nějaké aktualizaci různých odhadů a hrubých simulací. Makroekonomicky vzato by to i v té nejhorší variantě samo o sobě nemohlo způsobit nic, než úbytek nějakých jednotek desetin růstu HDP. To v podstatě ani běžný člověk nepozná,“ vysvětloval Takáčovi zanedbatelnou míru dopadu brexitu na českou ekonomiku.

„Na nás by ten bezprostřední dopad nebyl příliš velký. Ale ten zprostředkovaný, přes vazby našich podniků na Německo, Francii a další významné partnery, to by mohl být dopad mnohem větší,“ míní Rusnok, který pevně věří, že nakonec obě strany k nějaké přijatelné dohodě dojdou. „Protože všichni mají toho v sázce docela dost. Na obou stranách je to v širším zájmu většiny,“ poznamenal Rusnok. Zároveň dodává, že excesy a komplikace se nedají vyloučit, jelikož především na britské straně je situace již velmi vypjatá. „Čas běží, ale myslím, že řešení relativně hladkého průběhu se najde,“ věří guvernér ČNB.

A jak se teď kolem brexitu bude pohybovat česká koruna vůči euru? „Česká koruna by se k euru měla postupně vrátit na cestu mírného posilování, a to v podstatě bez ohledu na brexit, berme za danou minci, že tu je a nějak proběhne,“ uvedl Rusnok. A dodal, že tak hovoří prognózy vyplývající z toho, že česká ekonomka roste o něco rychlejí, než jádro eurozóny. Máme prý přebytek jak obchodní bilance, tak mírný přebytek platební biulance. I mimořádné nízké veřejné zadlužení české ekonomiky.

„Koruna by měla mírně posilovat, samozřejmě i s nejistotami, mezi něž patří brexit, ale také napětí v obchodních vztazích globálních, jako je Čína–Amerika. Ale koruna je mimořádně stabilní a tak by měla zůstat i nadále,“ zopakoval Rusnok.

Čístě z hlediska brexitu je podle Rusnokových slov jednodušší, že máme korunu, a ne euro. „Protože my poměrně rychle můžeme nastavit, až na to dojde čas, své vztahy s britskými regulátory na nějaká bilaterální bázi, pokud bude k tomu prostor v rámci EU. Než to velké uskupení poměrně heterogenní, jako je třeba eurozóna,“ přiblížil Rusnok.

Poté se zaměřil na datum přijetí eura. Je podle něj složitější, aby česká politická reprezentace dala jasné stanovisko, kdy Česká republika přijme euro, a ne to stále odkládala. „Přijetí eura není na dohledném horizontu, nedívím se, že u přijetí eura nikdo nechce nějaké fixní datum stanovit. Připadá mi to vcelku normální,“ uvedl a připomněl, že je těžké říci něco, co bude na věky, jelikož svět se neustále vyvíjí, společnost, ekonomika a my také.

„A proč tedy neříct: Tak ne. Česká republika nechce euro?“ zajímal se moderátor. „Tohle by se muselo vyřešit, vyjednat i po právní stránce, závazek s neurčitým datem máme stále...“ vysvětloval Rusnok, načež jej Takáč opět přerušil s otázkou, proč o tom politici tedy nejednají a dají buď datum, nebo euro odmítnou. „Víte, tohle teď asi nikoho netrápí,“ kroutil hlavou usmívající se guvernér ČNB a Takáčovi připomněl, že politici mají teď spoustu jiných záležitostí. „Já tady nebudu radit politkům,“ zdůraznil.

Takáč na neuspokojivou odpověď ale reagoval slovy, že přece ČNB společně s Ministerstvem financí vydává každoroční zprávu, kde nedoporučují zatím přistoupit k euru. „Tak proč to nedoporučujte?“ zajímal se moderátor. „Je tam k tomu obsáhlá analýza, je to na webu. Konstatuje dva základní okruhy. První je, že se naše přibližování k euru vyvíjí správným směrem, ale stále existuje poměrně velký odstup v ekonomické úrovní Česka a jádra eurozóny, což je problém,“ upřesnil Rusnok.

Druhá věc pak je ta, že eurozóna se od doby, co my jsme o ní hlasovali v referendu, změnila. „Dnes je úplně něco jiného a je neustále v běhu její reforma, u které není jasné, kam až půjde. Je to střelba na běžící terč,“ podotkl Rusnok a dodal, že je otázka, zda je nejšťastnější se v této situaci jednou provždy vzdát suveréníí měnové poltiky a předat ji na společnou úroveň.

„Tohle je zatím seriózní důvod, proč není potřeba stanovovat pro přijetí eura teď datum. Dělejme své domácí úkoly, buďme připraveni a jednou třeba nastane ta správná doba a uvídí se, jak rozhodnou politici a občané,“ uzavřel guvernér České národní banky.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…