Teror se blíží k Česku. Musí nám vadit, že překazili pochod PEGIDY, píše bývalý disident a dlouholetý respektovaný český novinář

20.01.2015 11:01

Zrušení tradiční pondělní demonstrace hnutí Pegida v Drážďanech podle komentátora Petra Holuba připomíná poslední kapitolu knihy Karla Čapka „Válka s mloky“. Češi si podle něj uvědomují hrozbu zničení země, až když se nebezpečný mlok objeví ve Vltavě pod Vyšehradem.

Teror se blíží k Česku. Musí nám vadit, že překazili pochod PEGIDY, píše bývalý disident a dlouholetý respektovaný český novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod hnutí PEGIDA proti islamismu i přistěhovalcům v německých Drážďanech

Drážďany přitom podle něj už definici téměř splňují – z Prahy jsou to dvě hodiny vlakem a z Ústí jen půl. A takto blízko se musí rušit demonstrace kvůli hrozbám teroristů. Islámská hrozba se nás tak dotýká zcela bezprostředně.

Po atentátu na Charlie Hebdo celý svět, včetně mnoha Čechů teatrálně křičel „Je suis Charlie“. „V Drážďanech byla napadena svoboda shromažďování a nikdo neví, co by se stalo, kdyby policie a také sami organizátoři pondělní pochod neodvolali,“ srovnává komentátor a někdejší aktivní protikomunistický disident na webu Echo24.cz.

„Teď je tedy načase říci: „Všichni jsme v Drážďanech“. Také v Praze, Ústí, Brně, jakémkoli českém městě,“ píše dále Petr Holub, dlouhodobě uznávaný novinář působící v řadě časopisů a serverů, v současnosti v redakci Echo24.cz. I když se to prý říká mnohem hůře, než Je suis Charlie.

Celý komentář ZDE

O hnutí Pegida se prý říkalo, že je xenofobní, podílí se na něm fotbaloví chuligáni (ti z Drážďan jsou v Německu jedni z nejobávanějších) a že vůdci používají nevhodná populistická hesla. Jenže úplně stejně byly zpochybňovány výplody kreslířů z Charlie Hebdo. V obou případech by se ale člověk měl za ohrožení svobody postavit.

Holub navíc dodává, že Drážďany by se měly hájit ještě z jednoho důvodu. Toto město totiž představuje černé svědomí Evropy, když je v roce 1945 Spojenci prakticky srovnali se zemí s oběťmi ještě většími, než byly v Hirošimě. Toto trauma ve městě přežívá dodnes a je jedním z důvodů nadstandardní podpory neonacistických hnutí v něm. Už proto by se nyní měla Evropa postavit za Drážďany velmi odhodlaně.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…