To jsou věci: Babišovy noviny objevily údajného mocného StBáka v Agrofertu i hnutí ANO

9. 5. 2014 7:52

V hnutí ANO Andreje Babiše se najde hned několik bývalých spolupracovníků StB a zastávají v něm významné pozice. Podrobnosti o jednotlivých lidech přinášejí paradoxně Babišovy noviny, konkrétně MF Dnes. Někteří z nich znají Babiše od dětských let a jiní zase pracovali pro Agrofert.

To jsou věci: Babišovy noviny objevily údajného mocného StBáka v Agrofertu i hnutí ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Babiš coby ministr financí byl prokazatelný spolupracovník StB?

29%
71%
hlasovalo: 31470 lidí

Bývalý důstojník tajné služby a prokurista jedné z firem Agrofertu Jozef Kubů není podle MF Dnes pouze obyčejným členem hnutí ANO. Podle názoru předsedy organizace ANO na Praze 6 Radima Menšíka se vyzná v lecčems. Dokazuje to údajně i kauza, kdy se rozpouštěla buňka hnutí v Praze 1, protože ji obsadili bývalí členové ODS. Právě tam prý hrál významnou roli.

To, že Jozef Kubů působil v komunistické rozvědce, zdá se, není tajemstvím. Jeho činnost potvrdil MF Dnes badatel z Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek. „Patřil mezi několik desítek nejvyšších funkcionářů komunistické rozvědky,“ uvedl.

Jozef Kubů byl prý veden pod krycím jménem Ledňáček a vypracoval se podle osobní karty na zástupce náčelníka 37. odboru StB. Služebně pobýval v Berlíně a ve Vídni jako špion. Obsazování takových postů prý bylo schvalováno ÚV KSČ.

Deník Andreje Babiše MF Dnes uvádí, že ještě na podzim roku 1989 se Kubů školil pro další úkoly v Moskvě. Na začátku 90. let už byl Kubů u zrodu Agrofertu a od začátku působil v jeho orgánech, například jako prokurista. MF Dnes píše, že není jasné, od kdy se zná s Andrejem Babišem. Oba prý na dotazy deníku neodpověděli, a tak není známo, zda se znali už za socialismu, či nikoliv.

Jako pouhý důvěrník získal negativní osvědčení

To ovšem není jediný člověk z ANO, který uvízl v tenatech StB. Bývalý předseda buňky hnutí ANO v Praze 10 a současný šéf Prahy 15 Petr Jetmar má sice negativní lustrační osvědčení, ale MF Dnes uvádí podrobnosti z jeho spisu.

Tajná policie ho registrovala prý pouze jako důvěrníka, a proto získal ono negativní osvědčení. „Ústavní soud vyjmul důvěrníky z kategorie vědomých spolupracovníků. Je u nich vždy třeba prostudovat celý spis, abychom zjistili, jakým způsobem byli s StB v kontaktu,“ vysvětluje Stuchlík z ÚSTRu.

Jetmarův spis ale odhaluje, že jako frontman undergroundové skupiny Step StB informoval o takzvané „závadné mládeži“ okolo pražské bigbítové scény. Ze spisu dále vyplývá, že poskytl jména, adresy i další informace o lidech, kteří byli posléze vyslýcháni a někteří taktéž získáni pro spolupráci. Andrej Babiš se s Jetmarem zná prý už od 14 let, protože rodiče obou pracovali v diplomatických misích na Západě.

Jetmar se ke své minulosti ale nechce znát. „Ten spis je od začátku do konce vymyšlený,“ brání se. „Nikdo kvůli mně nebyl popotahován. Neměl jsem estébákům ani co říct,“ říká Jetmar.

Ke spisu se vyjádřil i badatel z ÚSTRu Radim Schovánek. „Já na vymýšlení svazků prostě nevěřím, nemá to logiku. Estébáci by tím nic nezískali, dostali by se jen do průšvihu, kdyby se na ně přišlo,“ uvedl pro MF Dnes. „Já jsem viděl těch spisů tisíce a vymyšlený byl pouze jeden. I to se podařilo odhalit,“ argumentuje Schovánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to kampáááň. Europoslanec nevěřícně zíral, co se 17.listopadu organizovalo na podporu Drahoše

10:12 Je to kampáááň. Europoslanec nevěřícně zíral, co se 17.listopadu organizovalo na podporu Drahoše

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) se ve svých facebookových příspěvcích vyjádřil k výročí 17. listopad…