Tymošenková: Mám strach, že tlak na Putina polevuje. Moskva počítá s tím, že bude zima

29.12.2014 14:01

Bývalá ukrajinská premiérka a jedna z hlavních tváří Oranžové revoluce Julija Tymošenková nabádá mezinárodní světové společenství, aby neustávalo v tlaku na Rusko. Tymošenková se obává, že Vladimir Putin plánuje další agresivní výpady proti doposud suverénním státům.

Tymošenková: Mám strach, že tlak na Putina polevuje. Moskva počítá s tím, že bude zima
Foto: worldwide.com
Popisek: Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková

Tymošenková tvrdí, že Vladimir Putin v sobě letos objevil Trockého. Bývalá ukrajinská premiérka v této souvislosti připomíná výrok Lva Trockého z mírových jednání v Brestu Litevském v roce 1918, kdy jeden z předních sovětských vůdců prohlašoval „žádná válka, ale ani mír“. To samé podle Tymošenkové v současné době nabízí ruský prezident Ukrajině. „Nejenom, že moji zemi Putin uvrhl do zmrazeného konfliktu a způsobil tím obtíže ekonomikám v obou zemích, ale také narušil mír v Evropě, který trval poslední tři generace,“ upozorňuje Tymošenková.

Podle bývalé ukrajinské premiérky, která se dokonce na čas ocitla ve vězení, by nikdo neměl věřit tomu, že dohoda o příměří podepsaná 5. září v Minsku může situaci na Ukrajině normalizovat. „Tato dohoda je pouze začátkem Putinova plánu, jak z Ukrajiny udělat ruského vazala a obnovit ruské veto v oblasti mezinárodních vztahů,“ tvrdí Tymošenková a obává se, že Putin bude i nadále bránit Ukrajině v její evropské cestě. „V roce 2015 nesmí úsilí mezinárodního společenství polevit, naopak musí být ještě posíleno. Bohužel se nyní zdá, že je tomu spíš naopak,“ stěžuje si Tymošenová.

Zklamání vyjadřuje Tymošenková zejména nad rozhodnutím Evropské komise odložit úplnou realizaci dohody o přidružení Ukrajiny k EU. Toto zpoždění podle Tymošenkové pouze povzbudí Putina v přesvědčení, že si může dělat, co se mu zlíbí. „Putin se také s nadcházející zimou spoléhá na to, že z důvodu závislosti na ruském plynu spousta členských států zapomene na bezpečnostní spojenectví,“ obává se Tymošenková a míní, že Vladimir Putin plánuje zřídit pozemní koridor směrem od ruských hranic, přes jihovýchodní Ukrajinu, aby mohl být snadněji zásobován Krym.

celý text v angličtině najdete ZDE

„Touha Ruska zajistit si lepší spojení s Krymem se nyní projevuje v jeho aktivitách u přístavu Mariupol, který představuje bránu do Azovského moře. Evropané by měli pochopit nebezpečí, které tkví v pozemním koridoru vedoucím přes cizí zemi. A to zejména jako připomínku koridoru přes přístav Gdaňsk, jenž se stal záminkou nacistické invaze do Polska v roce 1939,“ vysvětluje Tymošenková.

Tymošenková nepochybuje o tom, že Putinova agrese jednoho dne naprosto zruinuje ruskou ekonomiku. Není však prý jisté, kdy se tak stane. Proto by dle názoru přední ukrajinské političky Evropa a zbytek světa neměly v tlaku na Kreml polevovat. „Pokud se má na Ukrajinu navrátit klid a mír, je nutné zabránit Putinovi, aby svoji špinavou strategii použil i v jiných regionech. Svět by měl ruskému vládci dát jasně najevo, že zašel příliš daleko a nic takového se již napříště nesmí opakovat,“ nabádá Tymošenková.

„Vedle Ukrajiny ohrožuje Putin i pobaltské státy a nedávno prohlásil, že je zapotřebí chránit ruské občany v Kazachstánu. Tyto záležitosti by však neměly být klíčovým tématem pouze pro Západ, ale i pro Čínu. Peking by se měl rozhodnout, jestli může nečinně přihlížet snižování svých geopolitických zisků a jistější bezpečnosti, která se dostavila po rozpadu Sovětského svazu,“ píše Tymošenková, podle které není náhoda, že mimořádný růst čínské ekonomiky v posledních pětadvaceti letech přišel právě poté, co byla sovětská hrozba odstraněna. „Není navíc pravda, že se Čína hodlá plně podílet na pokrytí ruských ztrát vyplývajících ze sankcí a pádu rublu,“ konstatuje Tymošenková.

Svůj text uzavírá Tymošenková v silně vlasteneckém duchu. „Naše země bude navzdory hrozbě dalšího konfliktu nezávislá a plně suverénní ve všech oblastech. Jednota a vlastenecký duch národa zůstanou zachovány. Budeme i nadále vzdorovat Putinovi a jeho plánům dostat Ukrajinu do ruského područí. Schopnost Ukrajiny odolávat Rusku však rovněž závisí na mezinárodním společenství. Západní političtí lídři musí pochopit, že appeasement s agresorem plodí jen další agresi. Pokud tomu tak nebude, hrozí návrat světového řádu, který jsme před sedmdesáti lety porazili,“ varuje ukrajinská politička.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…