V Česku žije až 70 procent ubožáků, mohla by prý říct Clintonová

29.12.2017 8:21

Americký novinář žijící v Česku Erik Best se ještě jednou vrací k americkým prezidentským volbám z roku 2016 a k českým sněmovním volbám z letošního podzimu. Našel mezi nimi jednu paralelu. Hillary Clintonová by prý o českém národě mohla říci, že je až ze sedmdesáti procent tvořen ubožáky.

V Česku žije až 70 procent ubožáků, mohla by prý říct Clintonová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Hillary Clintonová dlouho věřila, že se může stát prezidentkou Spojených států. V listopadu 2016 však zažila studenou sprchu. Získala sice víc hlasů než Donald Trump, ale podle pravidel amerického volebního systému stejně prohrála. O své „nevýhře“ sepsala knihu What Happened.

V předvolební kampani označila část Trumpových voličů za ubožáky, přesněji řečeno za „koš ubožáků“ (basket of deplorables). Ve zmíněné knize se za svá slova omluvila. Byla si vědoma toho, že jí ve volebním boji ublížila.

Erik Best k tomu na svém webu The Fleet Sheet poznamenal, že v české předvolební kampani se žádný podobný termín nevyskytl. Ale pokud vezmeme v potaz, že Trumpovy voliče tvoří lidé, kteří mají strach z globalizace či z migrace, tak bychom „ubožáky“, jak je nazvala Hillary Clintonová, nalezli i v Česku.

„Čeští voliči podobní podporovatelům Trumpa ale byli častováni výrazy jako ‚rasističtí‘, ‚xenofobní‘, ‚protievropští‘ a ‚neliberální‘. I tak ale strany označované jako ‚populistické‘ a ‚protestní‘ – ANO, Piráti, SPD – získaly ve volbách těsnou většinu (51,07 %). Pokud bychom počítali i voliče komunistů, číslo stoupne na 58,33 %. ‚Ubohé‘ názory na euro a uprchlické kvóty mají i někteří voliči ODS, když tedy přičteme i výsledek občanských demokratů, jsme už na 70,15 %. Ať už se to někomu líbí, nebo ne, tito voliči jsou osobnostmi roku. Každý, kdo odmítá jejich obavy ze směru české i unijní politiky, dává ‚populistickým‘ a ‚protestním‘ stranám jeden politický dárek za druhým,“ napsal Best.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…