Vláda dotuje solární energii, abychom měli nižší ceny. Teď za to trpí

24.04.2013 6:45

Ministerstvo průmyslu a obchodu už alespoň dva roky poskytuje státní dotaci provozovatelům solárním elektráren, která je z pohledu Evropské komise považována za nedovolenou, protože s ní Brusel nevyslovil souhlas. České republice kvůli tomu hrozí pokuta. Píše o tom deník Insider.

Vláda dotuje solární energii, abychom měli nižší ceny. Teď za to trpí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotovoltaické pole

Podle informací, které má deník k dispozici, dosahuje neoprávněná státní podpora poskytovaná solárním elektrárnám ročně přes 12 miliard korun. Kdyby ovšem stát touto částkou provozovatele fotovoltaiky nedotoval, navýšila by se o tuto částku ročně cena elektřiny pro spotřebitele.

Vládě Petra Nečase (ODS) kvůli tomu nyní hrozí velké pokuty. Sankce by prý mohla dosáhnout řádu miliard. "Pokud by to Evropská komise nenotifikovala (nevyslovila s podporou souhlas), nejprve by požadovala, aby stát vymohl peníze, které poskytl neoprávněně, zpět od těch, kdo podporu přijali," vysvětluje postup náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc.

Čeká se na souhlas

Problém je nyní aktuální tím, že Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo solárním firmám vyplatit podporu za první čtvrtletí 2013, dosud ovšem nemá zmíněný souhlas z EU. V předchozích dvou letech byly ovšem dotace vypláceny i bez něj.

"Momentálně si může česká vláda vybrat ze dvou špatných řešení: Buď podporu opět zaplatit a čekat, jak zareaguje Brusel, nebo nezaplatit a čekat soudní pře se solárníky," řekl Insideru jeden z bruselských zdrojů. Expert na evropské finance Petr Zahradník doporučuje platbu odložit po vzájemné dohodě s provozovateli a jednat s komisí, dokud nevydá souhlas s podporou. "Nedokážu si představit situaci, kdy by měl členský stát dostat pokutu, kdyby ji nedostal v takovém případě," dodal.

Podle informací deníku se problémem, který nastínil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zabývala vláda minulý týden na uzavřeném jednání. K žádnému závěru prý ovšem nedošla, bude tedy jednat znovu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…