Vladimír Dlouhý v novinách vysvětlil, proč prý nemá smysl uvalovat na Rusko sankce

4. 9. 2014 9:23

Prezident Hospodářské komory a bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý v rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny vysvětloval, proč je proti uvalování sankcí na Rusko. Myslí si totiž, že politiku Kremlu nijak nezmění.

Vladimír Dlouhý v novinách vysvětlil, proč prý nemá smysl uvalovat na Rusko sankce
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

Dlouhý přiznal, že sankce nás zatím příliš nezasáhly. To by se ale mohlo změnit, pokud by došlo k hlubší eskalaci konfliktu na Ukrajině. Pak by sankce i na české hospodářství měly daleko tvrdší dopad.

V této souvislosti upozornil, že Česko během hospodářské krize zaznamenalo recesi v šesti čtvrtletích za sebou. „Nikdo z našich sousedů takový zásadní pokles neměl,“ poznamenal. Česká ekonomika v poslední době zaznamenává oživení, ale nejde o žádné závratné tempo.

Západ neměl slibovat vstup do NATO Gruzii a Ukrajině

Prezident Hospodářské komory není příznivcem dalšího zesilování protiruských sankcí. A to i když není obdivovatelem současné ruské zahraniční politiky. Je totiž přesvědčen o malé účinnosti sankcí. To prý souvisí se situací v Rusku, jejíž příčiny je nutné hledat v době po pádu železné opony. „Gorbačov dostával ujištění, že když bude souhlasit se sjednocením Německa, NATO se nebude dál rozšiřovat,“ upozornil.

Za velmi neodpovědné označil sdělení z roku 2008, že je možné uvažovat o členství Gruzie a Ukrajiny v NATO. Právě tento výrok byl podle Dlouhého krokem, který Rusy přesvědčil o tom, že musí jednat tvrdě a bezskrupolózně. „A také vedl k tomu, že tato ruská politika má obrovskou podporu ruského obyvatelstva, které je dokonce ochotno přinést oběti ve své životní úrovni,“ podotkl Dlouhý s tím, že to je tím hlavním důvodem, proč si myslí, že protiruské sankce nebudou účinné.

Ukrajinská krize by se podle něj měla proto řešit diplomaticky, a to i za cenu ústupků ze strany Západu.

Dlouhý připustil, že současné sankce způsobily určitý odliv kapitálu z Ruska. „Ale pořád si nemyslím, že to podlomí ruskou ekonomiku do té míry, že by to vedlo k zásadní změně politiky prezidenta Putina,“ dodal Dlouhý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němci moc nevědí, co je Schulz zač, vysvětluje znalec Kechlibar raketový růst popularity. Zatím prý mají radost, že je úplně jiný než chladná Merkelová

20:42 Němci moc nevědí, co je Schulz zač, vysvětluje znalec Kechlibar raketový růst popularity. Zatím prý mají radost, že je úplně jiný než chladná Merkelová

ROZHOVOR Kandidát SPD na kancléře Martin Schulz těží ze své novoty na scéně, ale do voleb schází ješ…