Voliči se dělí na dvě skupiny, na myslící a ty druhé, prohlásil Mitrofanov

21.10.2013 22:32

V nadcházejících předčasných volbách se projeví několik faktorů. Na jedné straně to bude síla miliardáře Andreje Babiše a jeho hnutí ANO a na straně druhé síla prezidenta Miloše Zemana. Svou roli sehrají voliči, kteří volí rozumově a jejich protiváhou se stanou voliči, kteří volí srdcem. A pak bude důležité, zda se lidé budou chtít vzdát demokracie. Riziko pro ni prý představuje i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Voliči se dělí na dvě skupiny, na myslící a ty druhé, prohlásil Mitrofanov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Těsně před hlasováním opustili poslanci ODS sál až právě na Němcovou

Co rozhodne letošní volby? O tom v pondělních Událostech, komentářích České televize diskutovali komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov a publicista serveru Týden.cz Martin Fendrych. „Zásadní otázka zní, jak silný bude nakonec předpokládaný favorit voleb sociální demokracie a jak velkou sílu bude strana mít k prosazení svého volebního programu,“ míní Mitrofanov.

Myslící a nemyslící

Fendrych k tomu dodal, že ČSSD má před volbami velkého soupeře na Hradě - prezidenta Miloše Zeman, který způsobuje nemalé napětí v nejsilnější parlamentní straně. „Lidé jsou také notně znechuceni politikou a mají odpor k tomu, co bylo,“ míní Fendrych. Podle jeho názoru chybí nosné téma.

S tím však Mitrofanov nesouhlasí. Témata podle jeho názoru existují i v těchto volbách, jen záleží, jestli si je voliči najdou nebo budou spoléhat spíše na spasitele a budou volit více srdcem než rozumem. Heslo sociální demokracie o fungujícím státu je určeno spíše přemýšlivým voličům. Těm nepřemýšlivým stačí podle Mitrofanova tzv. chytlavá osobnost. Chytlavou osobností je i Andrej Babiš, který vede úspěšnou firmu, a lidé mají za to, že by mohl dobře vést i stát. Komentátoři se však ve studiu České televize shodli na tom, že řízení firmy a státu nelze příliš poměřovat. „Pan Babiš sám říká, že politice mnoho nerozumí."

Pravicový volič trpí

A jak si v nadcházejících pravicových volbách stojí pravicový volič? „Pravicový volič je v těžké defenzivě. I když je za jistých okolností možné, že zde znovu bude pravicová vláda,“ říká Mitrofanov s tím, že to závisí na tom, jak výrazně uspěje právě Andrej Babiš. Pravděpodobnější ale je, že budeme mít vládu levicovou.

Následně došlo i na předvolební program Tomia Okamury a jeho hnutí Úsvit přímé demokracie. „Myšlenka přímé demokracie a odvolání politiků zní sice strašně líbivě, ale hrozí, že nakonec z referend nevyjdeme,“ míní Fendrych. Problémem také je, že lidé cítí jako zásadní nedostatek malou vymahatelnost práva a pokud to lidé pocítí i nadále, může se stát, že dají přednost vymahatelnosti práva před demokracií samotnou. Na tom se shodli oba hosté pořadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…