Vždyť je to pomoc dětem! Vyřkla Němcová. I Schwarzenberg přišel. A začal spor o protektorát

19.09.2018 17:50

V Poslanecké sněmovně hovořila na téma uprchlíků Miroslava Němcová z ODS. Ta srovnala situaci syrských sirotků se situací židovských dětí, které zachránil Nicholas Winton před druhou světovou válkou, a apelovala na hodnoty humanismu. Za to se do ní pustila Helena Válková z ANO. „Nepřípustné srovnání,“ tvrdí.

Vždyť je to pomoc dětem! Vyřkla Němcová. I Schwarzenberg přišel. A začal spor o protektorát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

Miroslava Němcová pronesla emotivní projev, v němž připomněla, že Česká republika je bohatou zemí. Jako takováto bohatá země prý není možné říkat, že se nedokážeme postarat o padesát dětí. Prý máme stále co vracet. V roce 1938 přijel do tehdejšího Československa Nicholas Winton. Ten byl schopen za půl roku zachránit 669 dětí v osmi transportech. Také zmínila, že poslední transport už nevyjel a většina dětí, která v něm měla být, skončila v plynových komorách.

Anketa

Přijměte 50 sirotků ze Sýrie, předloží ve Sněmovně TOP 09. Jak byste hlasovali vy?

3%
96%
hlasovalo: 14059 lidí

„Mně to přijde jako něco, co nemohu přijmout,“ říká Němcová o výrocích premiéra Babiše na adresu sirotků a toho, že zde máme dost svých. A znovu připomněla, že Nicholas Winton toto dokázal v předvečer války, zatímco nám žádná válka nehrozí.

Na její slova si neodpustila faktickou poznámku Helena Válková za ANO. Ta označila srovnání Miroslavy Němcové za nepřípustné z hlediska historického i politického a doporučila Němcové, ať než začne mluvit o historii, nechá se udělat historickou analýzu. To si Němcová zřejmě vzala osobně a vyčetla Válkové její dřívější výroky, ve kterých prý pronesla, že Češi za Protektorátu Čechy a Morava zase tolik netrpěli. Také se ohradila proti nařčení, že spolu obě záležitosti nesouvisejí. „Vždyť jde o pomoc dětem,“ pravila emotivně. A když děti trpí a je jim třeba pomoct, tak zde prý má být vyspělá společnost, která pomoc nabídne.

Po plejádě faktických poznámek, ve kterých padala obvinění z nedostatku humanismu, neznalosti historie a výzva od Karla Schwarzenberga, aby vzhledem k tomu, že Česká republika se odklání od Masarykových hodnot, byly zrušeny oslavy vzniku republiky, se dostal ke slovu poslanec Kobza za SPD, který debatu uzavřel komentářem, že v Sýrii válka končí, tamní společnost je založena na rodině, a tak nejlepší, co můžeme pro sirotky udělat, je dostat je zpět a pomoci jim najít své rodiny tam.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…