Zákon má vychovávat společnost, zaznělo u Moravce. Toto se chystá

13.12.2015 14:21

Jak bude vypadat nový zákon o zadávání veřejných zakázek? Právě o tom v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize hovořila ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová. Proti ní ve studiu usedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, řídící společník firmy LINET Zbyněk Frolík. Podnikatel konstatoval, že má tento zákon vychovávat podnikatele i stát.

Zákon má vychovávat společnost, zaznělo u Moravce. Toto se chystá
Foto: MMR, mg
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministryně Šlechtová prozradila, že se uvažuje také o zpoplatnění podávání stížností k antimonopolnímu úřadu. „Zatím se uvažuje o poplatku 100 korun,“ prozradila dáma. Ale to ještě není vše. Počítá se s kaucí, která by ÚHOS propadla, kdyby se ukázalo, že bylo podání podnětu neodůvodněné. „My tam tu kauci natvrdo chceme dát,“ doplnila členka kabinetu. Frolík k tomu dodal, že některé firmy využívají podávání podnětů jako určitou podobu obstrukce. A v takových případech by tuto kauci velmi uvítal.  

I v novém zákoně se počítá s tím, že bude možné sáhnout k jednacím řízením bez uveřejnění, která nejsou právě průhledná. Ministryně přesto volala po výrazném snížení těchto případů. Na MMR prý nařídila, že každý takovýto případ jí musí být předložen a obhájen.

Její kolega v kabinetu Dan Ťok – ministr dopravy – prosadil jednací řízení bez uveřejnění u projektu na výběr mýta. Frolík v tom nevidí problém. Podle jeho názoru se může stát, že se ministerstvo dostane pod časový tlak, a to nikoli vlastní vinou.

Šlechtová poukázala na to, že nový zákon počítá s rozkrytím majetkových poměrů každého vítěze státní zakázky. Protiřečník tady ale varoval před možným tlakem lobbistů. Díky nim prý ještě není jasné, v jaké podobě zákon nakonec sněmovnou projde. Střet se čeká např. o tzv. vícepráce. Půjde o to, o kolik bude možné zakázku zdražit skrze tzv. vícepráce. Uvažuje se o 50 procentech, ale také jen o 30 procentech. Druhá varianta by podle Frolíka byla výchovnější. „Má-li ten zákon být výchovný, aby formoval společnost i stát k nějakému efektivnějšímu jednání, tak těch 30 procent bude namístě,“ doplnil host.

Na chystaném zákonu ocenil, že zkracuje různé lhůty, pročež by mohlo docházet i k rychlejšímu řešení různých stížností a celý proces se zpružní. Veřejná správa by se ale měla naučit s těmi lhůtami pracovat tak, aby byly projekty realizovány v určitém období.

Důležité bude také to, že se do výběrového řízení nebude moci přihlásit firma, se kterou se obec jako subjekt soudí o nějakou předchozí zakázku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…